Kulisy spraw. 20 lat po nalotach NATO na Serbię

2019-03-14, 21:30

Kulisy spraw. 20 lat po nalotach NATO na Serbię

- Wskutek nalotów z 1999 roku Serbia poniosła potężne straty nie tylko w ludziach. W czasie bombardowań zginęło kilka tysięcy osób, ale były też straty gospodarcze: zostało zniszczonych wiele zakładów i infrastruktura. Serbia cofnęła się gospodarczo o wiele lat – powiedziała w Polskim Radiu 24 dziennikarka Dominika Cosić.

Posłuchaj

14.03.19 Mija 20 lat od nalotów NATO na Serbię
+
Dodaj do playlisty

W marcu mija 20 lat od rozpoczęcia nalotów NATO na Serbię. - Wtedy nazywano je humanitarnymi. To przejaw hipokryzji. Ta wojna była nazywana pierwszą wojną o prawa człowieka, a nie o ropę naftową. Oczywiście te określenia są fałszywe i kłamliwe. Niestety to była wojna z celem wyraźnie politycznym. Piękne hasła miały służyć temu, by odwrócić uwagę od tego, co było istotą – podkreśliła w Polskim Radiu 24 Dominika Cosić.

Konflikt między zamieszkującymi Kosowo Serbami i Albańczykami nasilił się w 1989 roku, gdy Jugosławia zniosła w Kosowie autonomię. Stanowiący 90 proc. ludności Albańczycy zbojkotowali wszelkie serbskie instytucje, a dwa lata później podczas rozpadu Jugosławii wysunęli żądanie niepodległości. Referendum i wyboru nowych władz nie uznała Serbia.

Jak zaznaczyła w Polskim Radiu 24 dziennikarka, Kosowo dla Serbów jest kolebką państwowości. - Tam powstało pierwsze państwo serbskie. Kosowo, jest dla Serbów tym, czym dla Polaków Gniezno – wyjaśniała Dominika Cosić.

Powstanie "państwa w państwie", nawoływanie do zbrojnego buntu przez Wyzwoleńczą Armię Kosowa i represje serbskich władz doprowadziły do eskalacji przemocy w 1998 roku. Władze w Belgradzie masowo wysiedlały Albańczyków, a wobec tych, którzy zostali, stosowały brutalne represje. 850 tysięcy uchodźców szukało schronienia w sąsiednich krajach. Czystka etniczna wzbudziła sprzeciw całego świata. Gdy próby pokojowego powstrzymania konfliktu zawiodły, podjęto decyzję o przeprowadzeniu nalotów NATO na serbskie cele wojskowe i strategiczne. Po raz pierwszy w historii Sojusz Północnoatlantycki przeprowadził operację wojskową bez autoryzacji ONZ.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24

--------------------

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 19.10

Polecane

Wróć do strony głównej