Kulisy spraw: szkodliwy węgiel brunatny

2018-11-02, 19:59

Kulisy spraw: szkodliwy węgiel brunatny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

Największe złoża, największe maszyny i największe szkody. Węgiel brunatny bije wiele rekordów, a nasz zachodni sąsiad produkuje go najwięcej na świecie. Więcej niż USA i Chiny razem wzięte. - Węgiel brunatny to wysokoemisyjny surowiec energetyczny, bardzo istotny dla Niemiec, które odchodzą w tej chwili od energii jądrowej - komentował w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z magazynu Biznes Alert. 

Posłuchaj

02.11.18 Kulisy spraw: szkodliwy węgiel brunatny
+
Dodaj do playlisty

- Węgiel brunatny to surowiec, który oprócz dwutlenku węgla emituje takie substancje jak tlenek siarki czy tlenek azotu. Te substancje są szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia. Na pewno nie można powiedzieć, że jest to czysta energetyka. Niemcy chcą odejść od atomu i do 2020 roku, kiedy mają być całkowicie wyłączone elektrownie jądrowe, to stabilne źródło energii musi zostać zastąpione innym źródłem. Na razie, odnawialne źródła energii nie są zbyt stabilne, więc Niemcom pozostaje energetyka węglowa. - mówił gość. 

Wojciech Jakóbik porównał systemy energetyczne Polski i Niemiec: - Nasze kraje mają bardzo dużo wspólnego w energetyce, wbrew opiniom, które są promowane w ramach akcji pokazującej Niemcy, jako eksportera zielonej rewolucji. Fakty są takie, że Śląsk i Łużyce to regiony z takimi samymi problemami. Są to obszary górnicze, które będą musiały ulegać transformacji i tam miejsca wydobycia węgla brunatnego oraz kopalnie będą zamykane. - mówił gość. - Te regiony muszą otrzymać coś w zamian i jest to dobra perspektywa na współpracę pomiędzy Polską i Niemcami, aby wspólnie pozyskiwać środki unijne na transformację obszarów górniczych. Warto razem sięgnąć po te środki - dodał Jakóbik.

Więcej w całej audycji.

Kulisy spraw prowadził Radosław Jankiewicz.

PR24

___________________

Data emisji: 02.11.18

Godzina emisji: 19:05

Polecane

Wróć do strony głównej