X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wojciech Sumliński: ksiądz Jerzy Popiełuszko nie zginął 19 października

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 19:59
Od zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki minęły 34 lata, jednak okoliczności tej wstrząsającej zbrodni nadal budzą wątpliwości. Wątpliwa może być nawet oficjalna data śmierci księdza Jerzego - 19.10.1984. Gościem Polskiego Radia 24 był dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński, autor książek na temat kulis mordu na księdzu Popiełuszce.
Audio
  • 23.10.18. Kulisy Spraw: Jerzy Sumliński o śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
Jerzy Popiełuszko, zdjęcie archiwalne
Jerzy Popiełuszko, zdjęcie archiwalneFoto: Domena publiczna/Wikimedia Commons

W swoich dociekaniach Wojciech Sumliński opiera się na ustaleniach prokuratora Andrzeja Witkowskiego, który dwa razy (w 1991 r. i 2004 r.) zbliżał się do wyjaśnienia sprawy i dwa razy odbierano mu śledztwo. 

- Podążam tropami zespołu śledczego prokuratora Witkowskiego. Ta grupa ludzi jednoznacznie stwierdza, że śmierć księdza Jerzego nastąpiła później niż 19 października 1984 roku. Co zrobić ze świadkami, którzy widzieli jak w nocy z 25 na 26 października zrzucano (przyp. red. z zapory na Wiśle we Włocławku) to, co oni określili jako zwłoki człowieka? Co zrobić z zeznaniami płetwonurków milicyjnych, którzy po 20 latach przyznali, że właśnie 26 października rano pojawił się tam generał Kiszczak, a oni wydobywają zwłoki księdza Popiełuszki? - zastanawiał się Wojciech Sumliński.

Jego zdaniem ksiądz Jerzy Popiełuszko mógł dłużej żyć. - Prokurator Witkowski ułożył dziesiątki poszlak w logiczny łańcuch wydarzeń, a każde ogniowo potwierdzało poprzednie. Na bazie wszystkich ogniw Andrzej Witkowski doszedł do pewności, że ksiądz nie zginął 19 października, że jego męczeństwo było dłuższe, że tragedia była wielokrotnie większa niż to wmawia się opinii publicznej - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji Kulisy Spraw był Łukasz Kurtz-Królikiewicz.

____________________

Data emisji: 23.10

Godzina emisji: 19.10

PR24/tj

Czytaj także

Kulisy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. „Mordercy chcieli zaistnieć”

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:01
Mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana Solidarności. Duszpasterz robotników i obrońca praw człowieka w PRL, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku. Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. O zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki mówił w audycji Kulisy Spraw płk Piotr Wroński, były oficer wywiadu i kontrwywiadu, autor książki „Spisek założycielski”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Stanisław Małkowski: Jerzy Popiełuszko był męczennikiem, oddał życie za wiarę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 18:40
70 lat temu urodził się duszpasterz ludzi pracy, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wspominał go w Rozmowie Polskiego Radia 24 kapelan "Solidarności", ks. Stanisław Małkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na Dziś. Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 21:00
– Porwanie i tragiczna śmierć ks. Jerzego Popiełuszki to była kumulacja nękania i represji, które trwały od lat – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 19 października miną 33 lata od zabójstwa kapelana warszawskiej "Solidarności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Ci wszyscy źli ludzie muszą zostać ukarani"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 20:26
Gościem Polskiego Radia 24 była Maria Dłużewska. Reżyserka mówiła o konieczności rzetelnego wyjaśnienia okoliczności śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. 19 października – według oficjalnej wersji zdarzeń – minęła kolejna rocznica uprowadzenia i zabójstwa kapelana warszawskiej "Solidarności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy dokument ws. śmierci ks. Popiełuszki. "Ma fundamentalne znaczenie"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 23:55
W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej został odnaleziony dokument, który – według dziennikarza śledczego Piotra Litki – ma dowodzić, że sam gen. Czesław Kiszczak ręcznie sterował przebiegiem tzw. procesu toruńskiego, w którym skazani zostali sprawcy zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. W Kulisach Spraw rozmowa z Piotrem Litką.
rozwiń zwiń