X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kulisy Spraw. O napięciach między CDU a CSU

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 20:00
W ostatnich miesiącach zarysował się konflikt między przewodniczącym CSU i szefem niemieckiego MSW, Horstem Seehoferem, a Angelą Merkel, która jest liderką CDU. Główną osią sporu są sprawy migracyjne, ale problemem dla bawarskiego ugrupowania jest także działalność kanclerz na krajowej arenie politycznej. W Kulisach Spraw rozmowa z Krzysztofem Rakiem, ekspertem ds. zagranicznych. 
Audio
  • 12.10.18 Kulisy Spraw. O napięciach między CDU a CSU
Horst Seehofer (L) i Angela Merkel
Horst Seehofer (L) i Angela MerkelFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

14 października w Bawarii odbędą się wybory lokalne. - Wszystko wskazuje na to, że głosowanie zakończy się spektakularną klęską CSU - wskazywał w Polskim Radiu 24 Krzysztof Rak. Zdaniem eksperta, kiepski wynik wyborczy CSU, partii działającej na obszarze Bawarii, może doprowadzić do kryzysu koalicjanta CDU. - To może prowadzić do podważenia władzy CSU w Bawarii. A to partia, która zarządzą landem od 50 lat. To też oznacza, że od sprzątaczki w górę wszystkie etaty są partyjne. Nam w Polsce trudno jest sobie wyobrazić, do czego może doprowadzić utrzymywanie się jednej partii przy władzy przez tak długi czas - wyjaśniał gość PR24. 

Jak relacjonował Krzysztof Rak, CSU może liczyć na 35-36 proc. głosów. Tymczasem, w poprzednich wyborach partia zdobyła poparcie na poziomie niemal 50 proc. To oznacza, że CSU będzie musiało szukać koalicjanta, którymi - w ocenie eksperta - będą najprawdopodobniej Zieloni. Zdaniem Raka, cała sytuacja zapewne doprowadzi do zmian w kierownictwie CSU. 

Czym zatem spowodowany jest spadek zaufania do największej partii w Bawarii? - Problemy wzięły się ze zmienienia strategii przez Angelę Merkel, która przewodniczy całej chadecji. Do czasów Merkel zasadą stronnictwa było niedopuszczanie do głosu żadnej partii z prawej strony. Do tego służyła CSU i konserwatywna część CDU. To miało sprawić, że nie pojawi się żadne ugrupowanie prawicowe, dla którego poparcie będzie wyższe niż 5 proc. To udawało się przez 50 lat - wskazywał Krzysztof Rak. Obecnie jednak Angela Merkel przesuwa CDU w stroną centrum i lewicy, odbierając głosy m.in. SPD. - To jednak sprawiło, że z prawej strony pojawiła się Alternatywa dla Niemiec, która jest popierana przez 16-18 proc. Niemców - tłumaczył ekspert. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Radosław Jankiewicz

Polskie Radio 24/zz

----------------------------

Data emisji: 12.10.18

Godzina emisji: 19.10

 

 

Czytaj także

Czy dojdzie do rozłamu w koalicji CDU/CSU?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 15:00
Minister spraw wewnętrznych i przewodniczący CSU Horst Seehofer podczas czerwcowych rozmów przedstawił kanclerz Angeli Merkel ultimatum. Poczynając od tamtego momentu dał jej dwa tygodnie na znalezienie europejskiego rozwiązania dot. kryzysu migracyjnego. Po poświęconym temu szczycie uznał przywiezione przez Merkel propozycje za niewystarczające i zapowiedział podanie się do dymisji. Na temat niemieckiego sceny politycznej i zakrętu na jakiej się znalazła mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Spraw Publicznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw. Jak walczyć z fake newsami?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 19:55
Ministerstwo cyfryzacji, wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i NASK-iem, opracowało portal, który ma zapewnić bezpieczeństwo w czasie wyborów. Facebook z kolei chce uczyć swoich użytkowników w Polsce, jak rozpoznać tzw. fake news, czyli fałszywe informacje, rozprzestrzeniające się w sieci. - Leczymy symptomy, a nie przyczyny choroby – mówił w audycji Kulisy Spraw dr Adam Lelonek, prezes Fundacji Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji. Gościem Polskiego Radia 24 był również Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy spraw. Nowe wątki afery GetBacku

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 20:10
O nowych wątkach w aferze GetBacku, która wstrząsnęła rynkiem finansowym w Polsce, w środowych "Kulisach spraw" mówił Bartek Godusławski z Dziennika Gazety Prawnej.
rozwiń zwiń