Kulisy Spraw: O sytuacji w polskim sądownictwie

2018-07-16, 20:31

Kulisy Spraw: O sytuacji w polskim sądownictwie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EASTNEWS

Patologie w polskim wymiarze sprawiedliwości, które od kilku lat nagłaśniane są przez media, bulwersują już nie tylko ekspertów związanych z tą dziedziną życia publicznego. Przeprowadzone w ostatnich miesiącach przez rząd reformy miały je wyeliminować i usprawnić działanie polskich sądów. Czy tak się rzeczywiście stało? O tym w rozmowie z Gościem Polskiego Radia 24, Maciejem Lisowskim, prezesem fundacji Lex Nostra, autorem książki o patologiach w polskim sądownictwie pt. "Prawo i pięść".

Posłuchaj

16.07.18 Kulisy Spraw: Sytuacja w polskim sądownictwie
+
Dodaj do playlisty

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówiła dziennikarzom, że przez ponad 30 lat nie dokonano rozliczeń z postkomunizmem, a w Sądzie Najwyższym do dziś są sędziowie, którzy w stanie wojennym skazywali opozycjonistów.

- O patologii w polskim sądownictwie, jako fundacja Lex Nostra, mówimy już od 9 lat. Niektóre z opisanych przeze mnie w 2012 roku doniesień są nadal aktualne i wydaje się, że jest to niekończąca się historia. Czasem ręce mi opadają, bo co prawda zmiany powoli następują, ale wielu bohaterów, którzy zostali okrutnie potraktowani przez nasz wymiar sprawiedliwości, już na poprawę swojej sytuacji nawet nie liczy - mówił Lisowski.

Maciej Lisowski (P) i Jerzy Jachowicz (L) Maciej Lisowski (P) i Jerzy Jachowicz (L), foto: PR24

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że rząd chce przeciąć okres postkomunizmu w sądownictwie. Polityk nawiązał do publikacji w "Dzienniku Gazecie Prawnej", który powołując się na akta Instytutu Pamięci Narodowej, twierdzi że sędzia Iwulski, pełniący obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, miał uczestniczyć w latach 80-tych w wydaniu siedmiu wyroków na opozycjonistów. Sędzia Iwulski pamięta tylko o jednym procesie.

- To pokazuje, że są pewne struktury, które pomimo zmian politycznych w Polsce nie zmieniają się. Być może teraz nieco się to ruszyło, ale widać że środowisko sędziowskie bardzo mocno się zabetonowało. Uważam, że sądownictwo samo się nie oczyści i jest tylko gorzej niż było. Świadczy o tym badanie stopnia zaufania do tej grupy społecznej. Niegdyś sędziowie cieszyli się bardzo dużym wskaźnikiem zaufania. A jak jest teraz? Doskonale wiemy, że jest to grupa obdarzona najmniejszym kredytem zaufania społecznego - komentował gość PR24.

Zbigniew Ziobro wyraził nadzieję, że w nowym składzie Sądu Najwyższego znajdą się wybitni prawnicy, wolni od obciążeń związanych z poprzednim systemem.

Więcej na temat sytuacji sądownictwa w Polsce w całej rozmowie.

Audycję Kulisy spraw prowadził Jerzy Jachowicz.

PR24/PJ/PAP

_____________________

Data emisji: 16.07.18

Godzina emisji: 19:15

Polecane

Wróć do strony głównej