X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kulisy przestępczości wśród funkcjonariuszy służb PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 19:30
O przestępczości zorganizowanej w PRL-u krążą legendy, w Polsce Ludowej był to temat tabu. Zarząd Ochrony Funkcjonariuszy, który zajmował się wyłapywaniem osób zajmujących się działalnością przestępczą wśród funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa powstał dopiero w 1984 roku. O przestępczości zorganizowanej w PRL-u oraz o ZOF mówił w audycji Kulisy Spraw dr Daniel Wicenty, p.o. naczelnika Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku, współautor książki „Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach 70-tych i 80-tych XX wieku”.
Audio
  • 24.04.2018 Daniel Wincenty: „ZOF to była struktura o dużych uprawnieniach, ale o małym dorobku”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain

powstał przy MSW w grudniu 1984 roku, po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki. Czesław Kiszczak, minister spraw wewnętrznych, zarządził wtedy powołanie instytucji, by walczyć z przestępczością wśród funkcjonariuszy i monitorować ich działania pod kątem praworządności.

Według Daniela Wincentego ZOF to była struktura o dużych uprawnieniach, ale o małym dorobku.

– Funkcjonariusze ZOF byli odpowiedzialni za inwigilację rodzin zabójców ks. Popiełuszki. Kiszczak obawiał się, że ci skazani funkcjonariusze mogą chcieć powiedzieć więcej niż powinni. Czesław Kiszczak w wielu miejscach MSW powtykał swoich ludzi, w ZOF-ie miał ludzi, którzy byli związani z wojskiem i WSW. Oficjalnie formacja została powołana do dyscyplinowania funkcjonariuszy, natomiast cały dorobek ZOF nie wydaje się imponujący w wyłapywaniu poważnych przewinień – powiedział historyk.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 pod koniec lat 80. następował proces coraz głębszej demoralizacji wśród funkcjonariuszy. - ZOF był traktowany jako obce ciało w resorcie. Wszyscy w MSW mieli świadomość, że to są ludzi Kiszczaka. Działania ZOF były sabotowane, ponieważ struktura nie otrzymywała informacji z terenu. Widać wyraźnie, że szeregowi funkcjonariusze są sfrustrowani ze względu na zarobki. Np. cały pion paszportowy był głęboko skorumpowany. Milicjanci, którzy mieli zwalczać cinkciarzy wchodzili z nimi w układy, tworząc relacje mafijne. Za „ochronę” pobierali procent z zysku cinkciarzy – mówił Wincenty.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Kurtz.

Polskie Radio 24

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 24.04.2018

Godzina emisji: 19:10