X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kulisy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. „Mordercy chcieli zaistnieć”

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:01
Mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana Solidarności. Duszpasterz robotników i obrońca praw człowieka w PRL, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku. Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. O zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki mówił w audycji Kulisy Spraw płk Piotr Wroński, były oficer wywiadu i kontrwywiadu, autor książki „Spisek założycielski”.
Audio
  • 06.06.2017 Piotr Wroński: mordercy ks. Popiełuszki chcieli zaistnieć
Ks. Jerzy Popiełuszko
Ks. Jerzy PopiełuszkoFoto: wikipedia / domena publiczna

Ksiądz Jerzy Popiełuszko sprzeciwiał się przemocy i nienawiści. Także ostatniego dnia życia, na krótko przed porwaniem przez bezpiekę, tematem jego rozważań były takie wartości, jak: wolność, sprawiedliwość i prawda. Według Piotr Wrońskiego zabójstwo ks. Popiełuszki jest „zapomnianą zbrodnią”.

- Zgodziliśmy się idealnie z narracją. Mnie interesuje, by władza państwowa zajęła się tą sprawą na poważnie. Teraz każdy, kto nawołuje do wyjaśnienia tej sprawy, traktowany jest jak oszołom. Od tej sprawy zaczęło się dzielenie opozycji, a jednocześnie dążenie części opozycji do rozmów ze stroną rządową – mówił były oficer wywiadu.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 zabójcy ks. Popiełuszki „chcieli zaistnieć”. – Byli ambitni, mieli parcie na ordery. Mieli silnych protektorów. Nie mogę nazwać ich po imieniu, ponieważ podadzą mnie do sądu, bowiem sprawa jest już zamknięta. Zatrzymać się, kiedy wiozło się ks. Popiełuszkę, w ciemnym lesie, mógł tylko ten, kto znał tego, co zatrzymuje – powiedział Wroński.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Łukasz Kurtz.

Polskie Radio 24/kk/IAR

_____________________

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 06.06.2017

Godzina emisji: 19:12


Czytaj także

Śmierć ks. Popiełuszki. "Chcieli go za wszelką cenę zwerbować"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 22:13
- To nie jest już hipoteza. Ta wersja wydarzeń rysuje się na bazie ustaleń ze śledztw z lat 1990-91 oraz prowadzonego przez IPN w latach 2002-2004 - mówił w Kulisach Spraw o zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki, dr Leszek Pietrzak, historyk i były funkcjonariusz UOP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć księdza Popiełuszki. "Mocodawcy nie zostali ukarani"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 23:59
Nie wszystkie okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki są jasne. O tym, czy można zrekonstruować przebieg wydarzeń sprzed lat, mówili w programie Kulisy Spraw byli prof. Wojciech Polak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Tomasz Wiścicki, współautor książki "Ksiądz Jerzy Popiełuszko".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Cenckiewicz: III RP boi się śledztwa ws. księdza Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 21:00
- Nie wiemy nawet, kto prowadzi to śledztwo. Nawet ja tego nie wiem, jako wiceprzewodniczący Kolegium IPN. Gdzieś to się rozmyło i nie funkcjonuje w świadomości. Pojawia się też straszak i szantaż moralny: lepiej nie badajmy tej sprawy, bo nie będzie kanonizacji – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Cenckiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego nie wiemy o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 08:58
Mijają 32 lata od zabójstwa kapelana warszawskiej „Solidarności”. Zleceniodawcy tej zbrodni nie zostali do dzisiaj wskazani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Sumliński: Jaruzelski i Kiszczak zlecili zabójstwo Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 14:45
- Pietruszka, Pękala, Chmielewski i Piotrowski to mordercy, bandyci i bezwzględni oprawcy. Fakty jednak są takie, że byli ostatnimi elementami w kombinacji operacyjnej. Tak naprawdę odpowiedzialni za zbrodnię są ci, którzy ją wymyślili, zaplanowali i zlecili - gen. Czesław Kiszczak i gen. Wojciech Jaruzelski - mówił w Polskim Radiu 24 o śledztwie ws. zabójstwa kapelana warszawskiej "Solidarności" dziennikarz i autor książek dotyczących śmierci ks. Popiełuszki.
rozwiń zwiń