X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Sekielski: sprawą Rywina żyła cała Polska

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 20:58
Jeden z największych skandali III RP wybuchł w grudniu 2002. Jego tłem była propozycja korupcyjna, którą Lew Rywin złożył Adamowi Michnikowi. – Po raz pierwszy w tak dobitny sposób ludzie zobaczyli kulisy polityki – mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Sekielski, dziennikarz, Nowa TV.
Audio
  • 22.12.2016 Tomasz Sekielski: po raz pierwszy w tak dobitny sposób ludzie zobaczyli kulisy polityki
Lew Rywin w trakcie wysłuchiwania wyroku w swojej sprawie
Lew Rywin w trakcie wysłuchiwania wyroku w swojej sprawieFoto: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Jako pierwsi aferę opisali na początku września 2002 roku w tygodniku "Wprost" Robert Mazurek i Igor Zalewski, jednak ich publikacja pozostała bez echa. Rozgłos nadał dopiero artykuł Pawła Smoleńskiego w „Gazecie Wyborczej” z 27 grudnia, zatytułowany  "Ustawa za łapówkę czyli przychodzi Rywin do Michnika" oraz opublikowanie stenogramu rozmowy między producentem filmowym i dziennikarzem. Redaktorowi naczelnemu zaproponowano łapówkę, związaną z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, niekorzystną dla spółki Agora. 10 stycznia 2003 Sejm powołał komisję śledczą do zbadania ujawnionych zarzutów.

Jak mówił Sekielski, „to była sprawa, którą żyła cała Polska”. – Zamierała na chwilę i obserwowała, jak się robi politykę. Nikt nie przewidział, jaką siłę rażenia będzie miała ta komisja śledcza.

Przewodniczącym komisji mianowano Tomasza Nałęcza. Zdaniem gościa, choć wytykano mu nieznajomość procedur, a nominacja budziła wiele wątpliwości, zachował się on mocno niezależnie. – Z dzisiejszej perspektywy, to on miał parasol ochronny ze strony kancelarii prezydenta. W kwestiach przesłuchania premiera, ministrów, był za, atakował Czarzastego, Kwiatkowskiego. W przypadku ówczesnego prezydenta Kwaśniewskiego zachowywał daleko idącą ostrożność – ocenił Sekielski.

Dodał, że rezygnacja z przesłuchania Aleksandra Kwiatkowskiego była porażką. – On i ministrowie byli graczami w tej prawie, do nich przychodziły osoby dramatu z wyjaśnieniami. – wskazywał gość.

W jego ocenie, afera Rywina była początkiem końca „szorstkiej przyjaźni Kwaśniewski-Miller”. Doprowadziła także do upadku SLD. – Przyniosła kilku osobom i partiom politycznym korzyści, ale jakościowo nie zmieniła państwa – podsumował. 


Tomasz Sekielski; foto: PR24/MR Tomasz Sekielski; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Michał Majewski.  

Polskie Radio 24/ip

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 22.12.2016

Godzina emisji: 20:09


Czytaj także

Czy korupcja jest wieczna?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 14:39
Afer korupcyjne od czasu do czasu targają III Rzeczpospolitą. Bez względu na to, kto w danej chwili sprawuje władzę – w 2002 roku za rządów SLD wybuchła „Afera Rywina”, a pięć lat później Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało ówczesnego ministra sportu – Tomasza Lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wakacje z agentem". Jarosław Jakimczyk o kulisach procesu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 22:00
- Tytułu "Wakacje z agentem" nie ustalili autorzy cyklu tekstów, ale redakcja dziennika "Życie". Był on na tyle przeszarżowany, o jeden most za daleko, że gdyby brzmiał inaczej, to proces nie miałby takiej dynamiki. Być może sąd nie mógłby stwierdzić, że to, co zostało opisane, było nierzetelne - mówił w audycji Kulisy Spraw Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najdłuższy proces o ujawnienie tajemnicy państwowej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 22:02
– Służby kochają tajemnice. Każdy, kto się zbliża do granic, dotyka tajemnicy, automatycznie staje się czynnie pobudzającym służby do kontrposunięć – mówił mecenas Jerzy Naumann. Najdłuższemu, trwającemu ponad 12 lat, procesowi o ujawnienie tajemnicy państwowej poświęcona była kolejna audycja Kulisy Spraw.
rozwiń zwiń