X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Krauze, Solorz-Żak, Gudzowaty. Co stało się z ich imperiami?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 20:30
Zaczynali z reguły od drobnych interesów, a do fortun doszli w latach 90. XX wieku. O losach polskich miliarderów: Ryszarda Krauzego, Zygmunta Solorza-Żaka i Aleksandra Gudzowatego mówił w audycji Kulisy Spraw dziennikarz Michał Matys.
Audio
  • 8.12.2016 Historie polskich miliarderów lat 90. Gość: dziennikarz Michał Matys
Idea Prokom Open. Turniej dla VIP-ow na kortach Arki w Gdyni. nz Jan Kulczyk i Ryszard Krauze. 20.07.2000 Gdynia
Idea Prokom Open. Turniej dla VIP-ow na kortach Arki w Gdyni. n/z Jan Kulczyk i Ryszard Krauze. 20.07.2000 GdyniaFoto: Jakubowski /KFP/Reporter

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśniał, że lata 90. był okresem dzikiego kapitalizmu. – Nie było reguł, prokuratorzy też się uczyli, kończyło się rożnie. Dodał, że zarabiało się przede wszystkim na transakcjach prywatyzacyjnych i dużych kontraktach z państwem.

W taki sposób sukces osiągnął Ryszard Krauze. – Wyrósł na komputeryzacji ZUS-u. W latach 90. wielu biznesmenów wiedziało, że musi się dogadać z politykami. Krauze tak właśnie robił interesy – mówił Matys. Jego kłopoty zaczęły się od inwestycji w poszukiwanie ropy w Kazachstanie. Szacuje się, że na ten cel wydał ponad miliard dolarów. – Próbował działać tak, jak kiedyś w czasach, które się zmieniły. Kapitalizm się ucywilizował – tłumaczył gość.

Aleksander Gudzowaty sukces osiągnął dzięki handlowi barterowemu. Od rosyjskiego Gazpromu kupował gaz ziemny dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W zamian sprzedawał żywność i artykuły przemysłowe. – Gudzowaty to symbol biznesmena z tamtych lat, który świetnie sobie radził na styku państwa i biznesu prywatnego, ale nie poradził sobie na wolnym rynku – ocenił Matys. Dodał, że "jego biznes polegał na tym, że ekipa Borysa Jelcyna miała do niego słabość".

Gość wskazywał, że wielu znajomych polityków ma również Zygmunt Solorz-Żak. Jednak swój sukces zawdzięcza przede wszystkim wizji biznesowej. – Jest ostrożny, u schyłku lat 90. przewidział światowe trendy: telefonię komórkową, banki internetowe, technologie. Zbudował największy w tej części Europy koncern telekomunikacyjno-medialny.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Michał Majewski. 

Polskie Radio 24/ip

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 8.12.2016

Godzina emisji: 20:09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ranking najbogatszych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 14:23
Jan Kulczyk nadal liderem rankingu najbogatszych Polaków. Jego majątek szacowany jest obecnie na 16 miliardów złotych. W ostatnich 12 miesiącach powiększył się zatem o niemal 3 miliardy. Podium uzupełniają, podobnie jak w poprzednim roku, Zygmunt Solorz-Żak i Michał Sołowow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Jana Kulczyka

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 19:20
Był drapieżnym kapitalistą, hojnym filantropem, a także najbogatszym z Polaków. Pozostawił po sobie majątek wart 15 mld złotych. Jednak oprócz bogactwa Jan Kulczyk zostawił również wiele niedopowiedzeń i zarzutów kierowanych pod swoim adresem. W Polskim Radiu 24 Cezary Bielakowski i Piotr Nisztor, autorzy biografii biznesmena, zdradzili, czego dowiedzieli się podczas prywatnej rozmowy ze zmarłym przedsiębiorcą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie Gospodarki: Roman Kluska

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 16:22
W latach 90-tych stworzył jedną z największych w Europie firm komputerowych Optimus. Do dzisiaj jest symbolem walki z nieuczciwymi urzędnikami, którzy oskarżyli go o oszustwa podatkowe. Postanowił odejść z branży i dziś mieszka niedaleko Krynicy-Zdrój, hoduje owce i z ich mleka produkuje sery. Gościem Ludzi Gospodarki był Roman Kluska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Krauze – życiorys godny filmu sensacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 21:55
Wyglądem mógł wzbudzać postrach: dwa metry wzrostu, blond czupryna, wygolony kark, władcze spojrzenie. Jednocześnie był genialnym biznesmenem i potrafił być czarujący. Umiał też przekonywać polityków by dawali pieniądze na komputeryzację – o Ryszardzie Krauzem mówił w audycji Kulisy Spraw Michał Matys - dziennikarz i autor książki "Towarzystwo. Biznesmeni i politycy".
rozwiń zwiń