X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Homo nobilis i Homo militians - wzorce osobowe w średniowiecznej i sarmackiej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 12:00
– Wzorce osobowe są tak stare, jak stara jest ludzkość. Warto je badać, bo są jednocześnie system wartości, a to właśnie na podstawie norm i zasad ocenia się znaczenie społeczeństwa – powiedziała prof. Urszula Świderska–Włodarczyk, znawczyni historii czasów nowożytnych. W audycji „Wszystko jest Historią” rozmowa na temat wzorców osobowych w średniowiecznej i sarmackiej Polsce.
Audio
W przeciwieństwie do rycerstwa zachodnioeuropejskiego, które miłowało brawurę, polscy rycerze bardziej cenili roztropność i ostrożność.
W przeciwieństwie do rycerstwa zachodnioeuropejskiego, które miłowało brawurę, polscy rycerze bardziej cenili roztropność i ostrożność.Foto: Pixabay

W ostatnim czasie ukazały się dwie prace prof. Urszuli Świderskiej-Włodarczyk, które dotyczą wzorców osobowych okresów średniowiecznego i nowożytnego. Pierwszą z nich jest „Homo nobilis, czyli wzorzec szlachcica w Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku”, zaś drugą „Homo militans. Rycerskie wzory i wzorce w średniowiecznej Polsce”. W obu publikacjach autorka podkreśla, że wypracowała nową metodologię pracy nad zagadnieniem wzorca osobowego.

– Nowością, którą wprowadziłam, jest wyraźne oddzielenie wzoru osobowego od wzorca. Przez wzór rozumiem konkretną postać, która realizuje standardy wyznaczone przez dane czasy. Natomiast wzorzec jest u mnie pojęciem odpersonifikowanym, choć spersonalizowanym, czyli powstającym w oderwaniu od konkretnej postaci i dotyczy raczej bytu idealnego i wyobrażonego – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Prof. Urszula Świderska-Włodarczyk podkreśliła, że w przypadku wzorów osobowych najlepszymi źródłami do ich badań są kroniki, biografie i autobiografie. W przypadku wzorców będą nimi traktaty, literatura piękna lub programy pedagogiczne, w których postuluje się, w oderwaniu od rzeczywistych postaci, komplet pożądanych cech.

Pomimo licznych badań, do dzisiaj, na temat polskiego rycerstwa wiemy niewiele. Wiadomo, że kształtowało się ono na przełomie XII i XIII wieku, natomiast swoje apogeum osiągnęło w okresie bitwy pod Grunwaldem, wokół której zbierają się i zamykają opowieści o polskich rycerzach. Natomiast etos rycerski znany jest głównie z twórczości Waltera Scotta lub z „Pieśni o Rolandzie”.

– Faktycznie, nasza wiedza na ten temat nie jest zbyt duża. Mamy dominującą przeciwwagę etosu zachodnioeuropejskiego, widać to chociażby w programach szkolnych, w których etos rycerski rozpatrywany jest pod kątem króla Artura, Rolanda lub Lancelota. Spowodowane jest to brakiem wielkich polskich eposów na temat naszego rycerstwa. Dysponujemy jedynie kronikami, których podstawą nie są jednak normy i etos rycerski – wyjaśniła badaczka.

Audycję „Wszystko jest Historią” prowadził Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/db

___________________________

Data emisji: 15.07.18; 22.07.18

Godzina emisji: 08.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hektor i Ajaks na dworach polskich władców

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 06:00
Moda na nadawanie zagranicznych imion nie jest nowością. W średniowiecznych dokumentach obok Zbyszków i Bolków znajdują się imiona zaczerpnięte z twórczości Homera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

550 lat polskiego parlamentaryzmu. Jak kształtował się sejm?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 11:08
550 lat temu - 13 lipca 1468 r. odbył się sejmik generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. O pierwszych sejmikach, poprzez Sejm Czteroletni aż do czasów współczesnych, w audycji „Nos Kleopatry” rozmawialiśmy z prof. Anną Grześkowiak-Krwawicz, historykiem z Instytutu Badań Literackich.
rozwiń zwiń