Czerwiec ’76 – wspomnienie buntu społecznego w Radomiu

2017-06-24, 14:00

Czerwiec ’76 – wspomnienie buntu społecznego w Radomiu
Strajk robotników w Radomiu. Foto: ipn.gov.pl

41 lat temu rząd zapowiedział drastyczne podwyżki cen żywności, niektóre artykuły miały zdrożeć nawet o 100 proc. Radomscy robotnicy uznali, że to oznacza odebranie im godności i skazanie ich na wegetację. Następnego dnia przerwali pracę w zakłądach i wyszli na ulicę. O wydarzeniach Czerwca ’76 w Radomiu mówili w Polskim Radiu 24 Stanisław Kowalski (dzisiaj prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76), Tomasz Świtka (obecnie przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych) i prof. Antoni Dudek.

Posłuchaj

24.06.2017 Stanisław Kowalski, Tomasz Świtka i prof. Antoni Dudek o Czerwcu ’76.
+
Dodaj do playlisty

Wśród protestujących w czasie Czerwca ’76 był Stanisław Kowalski, dziś prezes Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76, a wtedy młody, dobrze zapowiadający się bokser. Jak mówił, nikt nie myślał, że tego dnia nastąpią tak dramatyczne wydarzenia. – Byłem sportowcem, szedłem na trening, zobaczyłem tłumy ludzi na ulicach i pofrunąłem z tymi ludźmi. Krzyczeli, że chcą chleba, śpiewali hymn i międzynarodówkę. Zebraliśmy ludzi z innych zakładów i naszym celem był Komitet Wojewódzki. Znalazłem się w grupie, która poszła na rozmowy z I sekretarzem Prokopiakiem. Oszukał nas, że załatwi sprawę po dwóch godzinach, więc wkroczyliśmy do Komitetu i zaczęła się bitwa z ZOMO – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Protestującym towarzyszył ksiądz Roman Kotlarz, proboszcz jednej z podradomskich parafii. Duchowny był uważany za nieformalnego kapelana strajkujących robotników. Dwa miesiące po wydarzeniach z Czerwca został pobity przez nieznanych sprawców i zmarł w szpitalu. Kapłana dobrze znał ówczesny ministrant Tomasz Świtka, który powiedział, że duchowny był wzorem do naśladowania. – Był moim wychowawcą, nauczycielem i przyjacielem. Ksiądz Kotlarz bardzo przeżył ogłoszenie podwyżki. Rano w Radomiu pobłogosławił wychodzących z zakładów protestujących. Już wcześniej był inwigilowany. Gdy został pobity nikomu się nie pożalił, tylko odprawiał msze, a po kilku dniach zasłabł i zmarł w szpitalu – mówił Świtka.

Zdanie profesora Antoniego Dudka radomski Czerwiec był momentem przełomowym w powojennej historii Polski. – Władze komunistyczne pobudowały zakłady przemysłowe, a potem się okazało, że ci robotnicy, w imieniu których partia rządzi, zbuntowali się. Radom jest najbardziej spektakularnym przykładem buntu w mieście średniej wielkości. Miasto było na szarym końcu w rankingu poziomu życia. Gdy dostali jeszcze tę podwyżkę, to nie wytrzymali – mówił profesor.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kk

Więcej Historii w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 24.06.2017

Godzina emisji: 13:31

Polecane

Wróć do strony głównej