Tajemnice stanu wojennego

2016-12-17, 18:02

Tajemnice stanu wojennego
Posiedzenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego; Warszawa, 14 XII 1981. Foto: wikipedia.org

– Wiele aspektów stanu wojennego jest jeszcze nieznanych i nieopisanych – powiedział Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej. Pomimo licznych publikacji, przedstawiających zagadnienia z wydarzeń rozgrywających się w latach 1981-1983, nadal istnieje wiele tematów owianych milczeniem. Czego dotyczą i czy jest szansa, by je rzetelnie przedstawić?

Posłuchaj

17.12.16 Grzegorz Majchrzak: stan wojenny był bardzo dobrze przygotowaną operacją
+
Dodaj do playlisty

Grzegorz Majchrzak zwrócił uwagę na to, że obwieszczenie ogłaszające stan wojenny drukowane było w Moskwie w sierpniu 1981 roku, czyli cztery miesiące przed jego wprowadzeniem.

– Odbywało się to w drukarni KGB. Towarzysze z tego resortu mieli uwagi dotyczące wzornictwa i szaty graficznej. To pokazuje skalę współpracy władz polskich i radzieckich w przygotowaniu stanu wojennego – dodał.

Władze PRL miały pełną świadomość tego, że wojska sowieckie nie wkroczą do Polski, a pomimo tego, twierdziły, że taka możliwość jest jak najbardziej prawdopodobna i z tego powodu należało wprowadzić stan wojenny.

– Ustanowiono go w obronie władzy i interesów obcego państwa. Jaruzelski nie bronił tylko interesów własnej partii i własnych towarzyszy. Bronił również interesów Związku Radzieckiego – wskazał Grzegorz Majchrzak.

Więcej w audycji „Wszystko jest historią”, którą prowadził Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 17.12.16

Godzina emisji: 13.33

Polecane

Wróć do strony głównej