X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy Amerykanie obalili komunizm?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 15:15
Jaki wpływ na przemiany demokratyczne w Polsce mieli amerykańscy politycy, tamtejsze związki zawodowe i postaci związane z finansjerą? O tym w audycji „Wszystko jest Historią” mówił Paweł Zyzak, autor książki „Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”.
Audio
Hillary Clinton i Lech Wałęsa podczas spotkania High Level Democracy, Kraków 3 lipca 2010
Hillary Clinton i Lech Wałęsa podczas spotkania High Level Democracy, Kraków 3 lipca 2010 Foto: Ministerstwo Spraw Zagranicznych / flickr

W Stanach Zjednoczonych, w czasach zimnej wojny, ścierały się ze sobą różne poglądy dotyczące końca komunizmu. Jednym z nich była wizja tzw. „efektu domina”. W świetle tej teorii, upadek komunistycznych rządów w którymś z państw ościennych Związku Radzieckiego miał wywołać lawinę, która przetoczy się przez pozostałe kraje satelickie i wreszcie trafi także do Moskwy.

– Książka „Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?” opowiada o pieniądzach, które  miały płynąć do ośrodków emigracyjnych. Do Radia Wolna Europa, czy samej „Solidarności” – tłumaczył gość Polskiego Radia 24. – W „Solidarności” przez pewien czas utrzymywał się swego rodzaju dualizm. Była „Solidarność” podziemna, którą zawiadywała Tymczasowa Komisja Koordynacyjna. Tam płynęły pieniądze. Po końcu internowania Lecha Wałęsy, pieniądze zaczął otrzymywać również jego sekretariat – wyjaśniał Paweł Zyzak.

Jak wskazywał autor książki „Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”, obie grupy miały przeciwstawne interesy. – Podziemie chciało pozostać w podziemiu, a ośrodek Lecha Wałęsy, z takimi ludźmi jak Bronisław Geremek czy Tadeusz Mazowiecki, chcieli, by podziemie przestało istnieć. Tak, by można było zacząć rozmowy z komunistami – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej o przeznaczanych na walkę z komunistami pieniądzach z Zachodu – ich pochodzeniu, a także ich wpływie na postepowanie opozycjonistów – w całej rozmowie z Pawłem Zyzakiem. W programie również o roli jaką odegrała amerykańska centrala związkowa AFL-CIO w rozwoju „Solidarności”.

Gospodarzem audycji Wszystko jest Historią był Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/mp

Wszystko jest Historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 10.12.16

Godzina emisji: 13.33

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

35-lecie "Tygodnika Solidarność". "Byliśmy prekursorami wolności słowa"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:45
- Mamy się czym pochwalić, byliśmy prekursorami wolności słowa, inne redakcje mogą nam tego zazdrościć - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny tygodnika Krzysztof Świątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstał Społeczny Trybunał Narodowy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 13:50
Obywatelska inicjatywa ma osądzić zbrodniarzy komunistycznych i zdecydować o ich symbolicznym społecznym wykluczeniu. – Społeczny Trybunał Narodowy to odpowiedź na bezradność III RP w kwestii wymierzania kar komunistycznym oprawcom – mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański z fundacji "Łączka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia lustracji w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 15:07
– Rzeczywistość jest taka, że służby są głęboko zakorzenione w III Rzeczpospolitą – wskazywała w Polskim Radiu 24 Dorota Kania, współautorka cyklu „Resortowe dzieci”. W ocenie publicystki, na jakości życia publicznego w Polsce, po 1989 roku, negatywnie wpłynął źle przeprowadzony proces lustracji.
rozwiń zwiń