X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W jaki sposób zmartwychwstanie Jezusa przedstawiano w sztuce?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 07:41
- Zmartwychwstanie, w którym widzimy Jezusa zmartwychwstałego, jako ciało przebóstwione, unoszące się ponad grobem, często w mandorli, otoku świetlnym, zaczęło być przedstawiane dopiero w XIII w. - powiedział prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
Zmartwychwstanie Pana Jezusa
Zmartwychwstanie Pana JezusaFoto: Shutterstock/Renata Sedmakova

Przy okazji Wielkanocy w Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, jak to święto i wydarzenia, które mu towarzyszyły były przedstawiane w malarstwie. Prof. Jerzy Miziołek wskazał, że zmartwychwstanie, w którym widzimy Jezusa zmartwychwstałego, jako ciało przebóstwione, unoszące się ponad grobem, często w mandorli, otoku świetlnym, zaczęło być przedstawiane dopiero w XIII w.

Zmartwychwstanie Chrystusa.jpg
Zmartwychwstanie w religiach świata. Bogowie odradzali się wcześniej, ale żaden nie zrobił tego tak, jak Jezus

- Wczesnochrześcijańska sztuka miała pewien problem ze zmartwychwstaniem. Gdy popatrzymy na malarstwo katakumbowe, to zobaczymy, że właściwie są to sceny odnoszące się do Jonasza, którego połknęła ryba i to jego postać odnoszono do zmartwychwstania. Na sarkofagach z IV w. widzimy śpiących żołnierzy pod ogromnym krzyżem, ale nie ma tam Jezusa. Jest rodzaj wieńca, w którym wypisano chryzmon, a także dwa gołąbki przyglądające się otokowi, gdzie znajduje się napis Chrystus - podkreślił historyk sztuki.

Posłuchaj
23:27 PR24_mp3 2021_04_04-07-08-20.mp3 Prof. Jerzy Miziołek o tym, jak w sztuce przedstawiane jest zmartwychwstanie Jezusa ("Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja")

Mimo że zmartwychwstanie jest najważniejszym wydarzeniem w chrześcijaństwie, to sztuka mówiąca o nim jest znacznie mniej rozbudowana w porównaniu m.in. ze scenami pasyjnymi.

- Rzeczywiście jest ich bardzo wiele. Średniowiecze, które było bardzo bogate w ikonografię chrystologiczną, próbowało rozpamiętywać w okresie Wielkiego Postu wielką ofiarę Jezusa - wyjaśnił prof. Miziołek.

Więcej o konkretnych dziełach przedstawiających zmartwychwstanie Jezusa w całej rozmowie.

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" 
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Gość: prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki
Data emisji: 04.04.2021
Godzina emisji: 07.08

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Dr Janusz Janowski: piękno zostało zepchnięte na rzecz brzydoty

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 09:35
- Epatowanie brzydotą stanowi oś współczesnej wypowiedzi artystycznej. Można powiedzieć, że piękno stało się znamieniem tego, co minione, sztuki już nieaktualnej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Janusz Janowski, malarz.
rozwiń zwiń