X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To jest hucpa". W. Roszkowski o oskarżeniach wobec Jana Pawła II ws. pedofilii w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 08:00
- Robienie hałasu wokół sprawy, która nie dotyczy Jana Pawła II, a konkretnych osób - tak o próbie deprecjonowania papieża Polaka w związku z pedofilią w Kościele, mówił w Polskim Radiu 24 prof. dr  hab. Wojciech Roszkowski z PAN. Gościem audycji był też ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski z UKSW.
Audio
  • Prof. W. Roszkowski i ks.. J. Przybyłowski o szkalowaniu JP II (Społeczeństwo obywatelskie - reaktywacja")
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PR24/AK

Blisko dwa tysiące polskich profesorów wystąpiło z apelem o zaprzestanie szkalowania imienia św. Jana Pawła II . Napisano w nim, że "Oczerniając i odrzucając Jana Pawła II, czynimy wielką krzywdę nie jemu, ale sobie samym. Twierdzenie, że Jan Paweł II działał na szkodę Kościoła ukrywając przestępstwa pedofilii, jest fałszerstwem faktów i złej woli niektórych ludzi o lewicowych poglądach". Niektóre środowiska żądają usunięcia jego upamiętnień: pomników, nazw ulic, czy honorowych patronatów jego imienia.

"Przebudowa w kierunku ateizmu"

- Są ludzie wpływowi, także za granicą, którzy głoszą tzw. rewolucję ideologiczną, w której kościół katolicki stoi w kontrze do niej. Ci ludzie chcą przebudowy w kierunku ateizmu i uczenia antropologii, w której człowiek stwarza się sam, bez Boga - powiedział prof. Wojciech Roszkowski.


Jezus 1200 shutt.jpg
W oczekiwaniu na drugie przyjście Jezusa Chrystusa

Jak przypomniał, Jan Paweł II był obrońcą nie tylko cywilizacji chrześcijańskiej, ale obrońcą cywilizacji w ogóle. - To, że jest on w pamięci większości Polaków pozytywnym i ważnym punktem odniesienia, ludziom którzy głoszą ideologię lewicową, przeszkadza. To jest hucpa, wywoływanie awantury by przesuwać granice dialogu - mówił historyk

"Odejście od ograniczeń"

Ks. Jan Przybyłowski dodał, że powinniśmy patrzeć na Jana Pawła II poprzez jego przekazy płynące w świat, kiedy odchodził. Wielu wierzyło bowiem wtedy, jak zauważył, że jest tak święty, iż Bóg go zachowa w zdrowiu ze względu np. na ciężki moment w historii.

- Wtedy już ludzie byli przekonani, że jest to postać święta, potrzebna, a to przekonanie zostało w nas do dziś. Tak patrzy na niego też świat. W Polsce jednak, grupa ludzi, nastawiona źle do niego i chrześcijańskiej historii Polski, chce nam zaszczepić tęsknotę do Europy, odejścia od ograniczeń, zwłaszcza w sferze moralnej - powiedział.


Posłuchaj
24:37 sor3.01.mp3 Prof. W. Roszkowski i ks.. J. Przybyłowski o szkalowaniu JP II (Społeczeństwo obywatelskie - reaktywacja")

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie - reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk, PAN), ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (UKSW)

Data emisji: 03.01.2020

Godzina: 07.38


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tekieli: Kościół musi się oczyścić

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 12:51
- Śledząc historię Kościoła, także tych ostatnich doniesień dotyczących pedofilii w Kościele, widać, że reakcje hierarchów kościelnych są spóźnione - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, komentując wydarzenia dotyczące raportu Watykanu ws. Theodore'a McCarricka, byłego kardynała. Równocześnie podkreślił, że atak na Jana Pawła II w tej sprawie jest nieuzasadniony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskarżenia wobec św. Jana Pawła II. Ks. Sikorski: kłamliwe i straszne bluźnierstwa

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 14:39
- To sprawa nie tylko Polski, patriotyzmu i przywiązania do św. Jana Pawła II. To rzecz znacznie głębsza. Chodzi o teologię, o walkę z Bogiem. Mówią to przeciwnicy nie tylko ojczyzny czy ojca świętego, ale przeciwnicy Boga, Królestwa Bożego - powiedział ks. Jan Sikorski.
rozwiń zwiń