X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Był wyjątkowym autorytetem". Grzegorz Polak o kard. Stefanie Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 08:30
- Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia podkreślał, że po Bogu najbardziej kocha Polskę. Najbardziej interesowała go jakość tej Polski, jakość życia społecznego - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Polak, publicysta i autor książek o Prymasie Tysiąclecia, szef Działu Merytorycznego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
Prymas Stefan Wyszyński przed uroczystą Mszą Św. na placu przed katedrą w Kielcach
Prymas Stefan Wyszyński przed uroczystą Mszą Św. na placu przed katedrą w KielcachFoto: NAC

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem, w zaborze rosyjskim. W listopadzie 1948 r. Pius XII mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim - prymasem Polski.

"Wytyczał drogę Kościołowi i wiernym"

25 września 1953 roku kardynał Wyszyński został aresztowany przez władze PRL. Trzy następne lata był przetrzymywany kolejno w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy. W tym ostatnim miejscu napisał tekst Ślubów Jasnogórskich. W czasie uwięzienia zrodziła się także idea Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, która miała przygotować Polaków do obchodów Milenium Chrztu Polski i była pierwszym ogólnopolskim programem moralno-religijnej odnowy narodu.

Posłuchaj

24:03 SOR.mp3 21.06.2020 Grzegorz Polak: Kardynał Stefan Wyszyński był wyjątkowym autorytetem. (SOR/PR24)

Tematem audycji było nauczanie i społeczny przekaz działalności Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego. Społeczeństwo, które szukało odpowiedzi na pytania stawiane przez Prymasa w jego homiliach : "Jakiej chcę Polski; pijanej, rozwiązłej, bezdzietnej, bez wiary w Boga i ludzi?". Odpowiedzi na nie stawały się drogą i stanowiły inspirację wytyczając drogę Kościoła i wiernych.

Był wyjątkowym autorytetem.

- Mówił, że po Bogu najbardziej kocha Polskę. Najbardziej interesowała go jakość tej Polski, jakość życia społecznego. W tym całym swoim nauczaniu, kolejnych programach duszpasterskich, podkreślał, że cały czas trzeba pracować nad odnową moralna narodu - przypominał Grzegorz Polak. - Dla milionów Polaków był wyjątkowym autorytetem - dodał.

Stefan Wyszyński NAC-1200.jpg

Kardynał Stefan Wyszyński i jego droga do świętości

Kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Pochowano go w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w krypcie biskupów warszawskich. Od 1 czerwca 1987 roku spoczywa w specjalnie dla niego wzniesionej kaplicy grobowej.

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"
Prowadzi: Maciej Woźniakiewicz
Gość: Grzegorz Polak, publicysta i autor książek o Prymasie Tysiąclecia, szef Działu Merytorycznego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Data emisji: 21.06.2020

Godzina emisji: 07.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brat Elia Cataldo - stygmatyk, który zrobił zdjęcie Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 07:40
Franciszkanin, brat Elia Cataldo, jak twierdzą jego recenzenci, przypomina lustro, które odzwierciedla poczynania Boga. Poza niezwykłymi stygmatami jest osobą doznającą stanu przebywania równocześnie w dwóch miejscach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Paweł Skibiński: prymas Wyszyński wierzył, że przemiana moralna obali komunizm

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 20:10
- Stefan Wyszyński wierzył, że gdy nastąpi przemiana moralna, to ludzie nie będą uczestniczyć w czymś tak absurdalnym i niegodziwym jak komunizm - powiedział prof. Paweł Skibiński, historyk i specjalista od dziejów Kościoła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Jędraszewski: staram się iść drogą, którą wyznaczył kardynał Stefan Wyszyński

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 14:57
Arcybiskup Marek Jędraszewski i ksiądz profesor Waldemar Cisło otrzymali w Lublinie nagrody imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicystka: prymas Stefan Wyszyński jest częścią naszej tożsamości narodowej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 19:45
- Prymas Tysiąclecia wierzył, że właśnie wielkie spotkania modlitewne upewniają naród w poczuciu wiary. Z tego punktu widzenia uroczystość, która pozwoliłaby zgromadzić wiele tysięcy ludzi z kraju i zagranicy, jest o wiele bardziej potrzebna, niż uroczystość online - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Barbara Sułek-Kowalska, odnosząc się do przełożonej z powodu pandemii beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń