X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nie tylko Darwin, czyli Teoria Inteligentnego Projektu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 09:13
Teoria inteligentnego projektu utrzymuje, że wyjaśnieniem dla pewnych cech Wszechświata i żywych organizmów jest siła sprawcza – "inteligentna przyczyna", a nie tylko samoistnie procesy przyrodnicze, jak dobór naturalny i ewolucja. - To sposób na wykrywanie projektu w naturze, działania celowego w różnych aspektach funkcjonowania natury i życia człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Zabołotny, matematyk, fizyk i filozof. Gościem audycji była również Mira Jankowska z Fundacji En Arche.
Audio
  • Andrzej Zabołotny i Mira Jankowska o Teorii Inteligentnego Projektu (Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja)
Stworzenie Adama  fresk z Kaplicy Sykstyńskiej autorstwa Michała Anioła
"Stworzenie Adama" – fresk z Kaplicy Sykstyńskiej autorstwa Michała AniołaFoto: Pixabay

Andrzej Zabołotny podkreślił znaczenie słowa "projekt". - Mówi o tym, że działanie jest zamierzone, następnie realizowane, że mamy efekt tego działania - tłumaczył. Teoria inteligentnego projektu nie stoi w opozycji do teorii Darwina, która jest ściśle biologiczną, opisującą tylko mechanizmy zmian, a nie ich przyczynę czy celowość. 

W książce "Ikony ewolucji. Nauka czy mit?" Jonathan Wells stawia pytania na które teoria Darwina nie za bardzo znajduje odpowiedź. - Wykrywanie projektów w pewnych dziedzinach nie jest kontrowersyjne. Na przykład archeolog badając miejsca życia ludzi odkrywa kamień, który wygląda na zaprojektowany i przygotowany do użytkowania.  Wnioskuje, że nie jest to dziełem natury. Natomiast w ramach koncepcji inteligentnego projektu uważamy, że projekt możemy też wykryć w strukturach biologicznych. Kontrowersja polega na tym, że człowiek nie mógł być ich projektantem - powiedział Andrzej Zabołotny    

Tymi zagadnieniami zajmuje się Fundacja En Arche. - Naszym celem jest przybliżenie koncepcji powstania Wszechświata, rozwoju człowieka na Ziemi i naszej roli - mówiła Mira Jankowska z Fundacji En Arche. - Fundacja zajmuje się tym, co dotyczy kosmosu i Wszechświata, jego ewolucji, ale również człowiekiem jako mikrokosmosem - dodała teolog i polonistka.

Inteligentny projekt to twierdzenie, że można odróżniać cechy powstałe bez żadnego udziału inteligencji od tych, w których powstanie zaangażowany musiał być rozumny czynnik.

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"
Prowadzi: Maciej Woźniakiewicz
Gość: Mira Jankowska, teolog i polonistka; Andrzej Zabołotny, matematyk, fizyk i filozof
Data emisji: 23.02.2020
Godzina emisji: 07.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brat Elia Cataldo - stygmatyk, który zrobił zdjęcie Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 07:40
Franciszkanin, brat Elia Cataldo, jak twierdzą jego recenzenci, przypomina lustro, które odzwierciedla poczynania Boga. Poza niezwykłymi stygmatami jest osobą doznającą stanu przebywania równocześnie w dwóch miejscach.
rozwiń zwiń