X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" łączy w dzieleniu się dobrem

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 08:15
"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" już po raz 26. łączy przy stole wigilijnym najpierw dwie, a potem trzy organizacje charytatywne Kościołów Chrześcijańskich: katolicką Caritas Polska, prawosławny Eleos i ewangelicką Diakonię. W Polskim Radiu 24 o wydarzeniu opowiadają przedstawiciele wszystkich organizacji: Maurycy Pieńkowski - Caritas Polska, ks.Tomasz Stempa - Eleos i Wanda Falk - Diakonia.
Audio
  • Goście Polskiego Radia 24 o Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom ("Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja")
Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy DzieciomFoto: screenshot / twitter.com / Caritas Polska

"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" utożsamiają trzy świece wymienionych Kościołów, za którymi kryje się wymierna szczodrość Chrześcijan. Na jakie cele były i na jakie będą w tym roku przeznaczane zebrane pieniądze, opowiedzą goście Polskiego Radia 24. W programie opowiemy również o różnych tradycjach obchodzenia Wigilii w poszczególnych Kościołach Chrześcijańskich.

Trzy Kościoły chrześcijańskie - jedna wigilia

1200_rodzina_shutterstock.jpg
Ruszyła akcja "Nasza Paka". Caritas wspomoże potrzebujące rodziny

Inicjatywa z całą pewnością wspaniała, jednak jak pogodzić ze sobą trzy tradycje trzech różnych Kościołów chrześcijańskich? W jaki sposób możliwe jest, by organizacje związane z różnymi tradycjami mogły wspólnie wspierać tę samą inicjatywę dotyczącą tak głęboko zakorzenionych w tradycji świąt Bożego Narodzenia?

- Tradycje bożonarodzeniowe, jeśli chodzi właśnie o wigilię, o stół wigilijny, mają duże znaczenie, dlatego że właściwie we wszystkich polskich domach - katolickich czy ewangelickich - są bardzo podobne. Jest stół nakryty białym obrusem, symbolizującym czystość. [...] Te symbole, które później są, czy też różne potrawy, to różnie wygląda w różnych regionach. Na przykład na Śląsku Cieszyńskim bardzo ważny jest chleb. Także w innych regionach, jak w centralnej Polsce, z której ja pochodzę, na stole, nakrytym białym obrusem, jest bochenek chleba i miód - mówiła Wanda Falk.

Podkreśliła, że ważny jest wymiar duchowy tego wydarzenia, a także nabożeństwo, na które cała rodzina tego dnia się wybiera.

Świeca wigilijna także w innym terminie

Wigilia ubodzy 1200.jpg
Wigilie Caritas. "Zapraszamy samotnych, bezdomnych, seniorów i rodziny"

Jednym ze współorganizatorów akcji jest także fundacja prawosławna - Eleos. Tymczasem Kościół prawosławny, funkcjonujący według innego kalendarza, obchodzi wigilię później niż katolicy. Kiedy zatem płonie wigilijna świeca w domach prawosławnych - 24 grudnia, gdy wigilię świętują Kościoły zachodnie?

- Nie. Ona płonie tylko wtedy, kiedy my z rodzinami siadamy do swojej wigilii. Wtedy również odpalamy świecę wigilijną - mówił ks. Tomasz Stempa.

- Z wszystkimi przyjaciółmi z wszystkich Kościołów to nas łączy - pragnienie tworzenia więcej dobra. Mi się nawet podoba to, że wydłużamy czas świąteczny, że przez Kościół prawosławny ten czas jest dłuższy, to jest więcej radości, więcej możliwości dzielenia się tym dobrem - mówił Maurycy Pieńkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"
Prowadzi: Maciej Woźniakiewicz
Goście: Maurycy Pieńkowski (Caritas Polska), ks.Tomasz Stempa (Eleos), Wanda Falk (Diakonia)
Data emisji: 22.12.2019
Godzina emisji: 7.35

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świąteczna Zbiórka Żywności. Prezydent: w każdym jest potrzeba czynienia dobra

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 13:04
- W każdym z nas jest potrzeba dzielenia się z bliźnim, dać od siebie i z siebie chociaż jakąś niewielką cząstkę – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali Banków Żywności inaugurującej 23. Świąteczną Zbiórkę Żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariusz Caritas: hojność Polaków wobec potrzebujących nie maleje

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 17:23
- Jako społeczeństwo mamy świadomość, że obok nas są ludzie, którzy potrzebują pomocy. Żyje nam się lepiej, ale powinniśmy pamiętać, że w każdym społeczeństwie są tacy, którym należy pomagać - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Kulisz, koordynator programu żywnościowego "Tak, pomagam!" Caritas.
rozwiń zwiń