X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Utracony w czasie wojny obraz "Wnętrze Katedry w Mediolanie" trafił do Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 08:01
- Obrazy Marcina Zaleskiego oprócz niezwykłych walorów artystycznych, wspaniałej perspektywy, światła, powietrza, stanowią również dokument tamtych czasów. Dowiadujemy sia z nich, jak wyglądała Warszawa – mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Zielińska - naczelnik wydziału Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Audio
Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jerzy Miziołek oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania do zbiorów muzealnych odzyskanej straty wojennej - obrazu Wnętrze Katedry w Mediolanie Marcina Zaleskiego w Warszawie. Warszawa, 09.09.2019.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jerzy Miziołek oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania do zbiorów muzealnych odzyskanej straty wojennej - obrazu "Wnętrze Katedry w Mediolanie" Marcina Zaleskiego w Warszawie. Warszawa, 09.09.2019.Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Obraz "Wnętrze Katedry w Mediolanie" zaginął w czasie II wojny światowej. Najprawdopodobniej znajdował się w muzeum do wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 r. Po jego upadku wiele ze znajdujących się jeszcze w obrębie miasta zbiorów padło ofiarą grabieży, szabru lub uległo zniszczeniu, inne wywieziono do składnic na Dolnym Śląsku, w Austrii i w Niemczech.

diana-495410_1200.jpg
Utracone-Odzyskane. Diana znowu w Polsce

Katarzyna Zielińska wspomniała o metodach stosowanych podczas poszukiwania zaginionych podczas wojny dzieł. - Staramy się monitorować rynek antykwaryczny w kraju i zagranicą, co jest możliwe dzięki narzędziom internetowym. Po kilkudziesięciu latach historia wielu zaginionych dzieł się zaciera i pojawiają się one w obrocie. Śledzimy również digitalizację zbiorów muzeów zagranicznych, szczególnie naszych zachodnich sąsiadów, w ten sposób możemy zweryfikować, czy w ich zbiorach nie znajdują się poszukiwane dzieła. Dostajemy również sygnały od historyków sztuki, muzealników, miłośników zabytków, którzy śledzą rynek i sygnalizują nam pojawienie się pewnych obiektów – mówiła gość audycji.

Od 9 września można oglądać jedno z odnalezionych dzieł, przekazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Stowarzyszenie "Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie".  Jego autorem jest najwybitniejszy polski weducista XIX w. - Marcin Zaleski. Resort kultury poszukuje jeszcze ponad 100 jego obrazów, a "Muzeum Utracone" - wirtualne muzeum założone w 2010 r. prowadzi dokumentację zagrabionych dzieł. W ministerstwie zajmuje się tym zagadnieniem specjalny wydział Restytucji Dóbr Kultury.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Maciej Woźniakiewicz.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 15.09.2019

Godzina emisji: 07:37

Czytaj także

Utracone-Odzyskane. Diana znowu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 21:14
Marmurowe popiersie antycznej bogini Diany Jean-Antoine’a Houdon'a, które od końca XVIII w. znajdowało się w kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wróciło do Polski. W 1940 roku zrabowali je Niemcy z Łazienek Królewskich. Teraz odnaleziono je w Austrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Kaleta: trzeba stworzyć przepisy regulujące kwestie reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 18:42
- Na koniec tej kadencji Sejmu zaprezentujemy raport, informujący o tym, co udało się zrobić podczas działań komisji weryfikacyjnej. Chciałbym, żeby przyniósł on wnioski, które będą mogły w kolejnej kadencji zostać przyjęte do rozpoznania - być może jako przepisy służące do uregulowania tego, jak powinna wyglądać reprywatyzacja - powiedział w PR24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji ds. reprywatyzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pora na kulturę". O wystawie „W niebo stąpanie” Jerzego Kaliny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 08:00
W audycji "Pora na kulturę" o otwartej w warszawskiej Kordegardzie wystawie "W niebo stąpanie". Gościem audycji był autor wystawy, rzeźbiarz Jerzy Kalina.
rozwiń zwiń