Kazimierz Malewicz, artysta wielu kultur

2019-02-24, 08:05

Kazimierz Malewicz, artysta wielu kultur
Kazimierz Malewicz "Czarny kwadrat na białym tle" 1913 - 1915 r.Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie / mnk.pl

Trafił na piedestał światowego malarstwa, wybitny Polak, malarz poeta i filozof. Kazimierz Malewicz - o którym Władysław Strzemiński w 1922 roku napisał: "Podstawą istnienia nowej sztuki stanowią prace Malewicza, artysty wielkości niezmiernej, olbrzyma, decydującego o losach sztuki przez całe stulecia..". O życiu i twórczości artysty mówli w Polskim Radiu 24: Iwona Malewicz - krewna artysty, laureatka Honorowego Orderu Zasłużony dla Kultury Polskiej, Arnold Ananicz - malarz i aktor.

Posłuchaj

24.02.19 Kazimierz Malewicz - malarz, poeta, filozof
+
Dodaj do playlisty

Kazimierz Malewicz, z pochodzenia Polak, z urodzenia i zamieszkania Rosjanin żyjący w epoce stalinowskiej, zrewolucjonizował sztukę malarską XX wieku. Jego życie to podróż w czasie na styku kultur i własnego dojrzewania.

Iwona Malewicz przypominała, że artysta, który kulturowo związany był z Polską, kojarzony jest także z Rosją i Białorusią. – Pracował intensywnie w Witebsku w latach 1919 – 1922 wspólnie z Chagallem. Miał grono uczniów, którzy poszli jego śladami Malewicza i nurtem suprematyzmu, kierunku, który stworzył – przypominała krewna artysty.

Arnold Ananicz dodał, że suprematyzm był kierunkiem o dużym oddziaływaniu. – Abstrakcja, wizja malarstwa odrywająca się od natury, która dla tamtej epoki w świecie wizualnym jest odpowiednikiem tego, co działo się wówczas w myśli europejskiej, filozofii, zapowiedzią katastrofizmu. Sztuka podążała za społecznymi wstrząsami tych czasów – przypominał.

Rozmawiał Maciej Woźniakiewicz.

Więcej w zapisie audycji.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 07:38

Polecane

Wróć do strony głównej