more_horiz

Pierwsze społeczeństwo obywatelskie chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 08:25
- Pierwsze lata po śmierci Jezusa Chrystusa to niezwykle fascynujący okres w historii Kościoła katolickiego, apostołowie wyruszają w różne zakątki ówczesnego świata i zaczynają głosić Ewangelię tworząc wspólnoty pierwszych chrześcijan - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Zenon Hanas z UKS, medioznawca, były wicegenerał, później prowincjał księży Pallotynów.
Audio
  • 22.12.18 Pierwsze społeczeństwo obywatelskie chrześcijan
Monaster św. Tekli w syryjskiej Maluli
Monaster św. Tekli w syryjskiej MaluliFoto: Anton_Ivanov / Shutterstock.com

Pierwsze społeczeństwa obywatelskie chrześcijan, które powstało po Wniebowstąpieniu Chrystusa, jest bardzo dokładnie udokumentowane w historii przez "Dzieje Apostolskie" i w historycznych listach apostolskich. Powstawały na terenie Palestyny, Syrii, Judei, Rzymu, Azji Mniejszej i Gruzji. - Pierwsi chrześcijanie bardzo mocno wierzyli, że Jezus Chrystus pokonał śmierć, że nadal żyje, że zmartwychwstał. Za głoszenie tej prawdy byli prześladowani - tłumaczył gość  ks. prof. Zenon Hanas

Jakie wartości spajały pierwsze gminy chrześcijańskie? Jaka była determinacja i heroiczność ich członków?

Również o tym w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" był Maciej Woźniakiewicz.

Data emisji: 22.12

Godzina emisji: 7.38

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. Rafał Cyfka: chrześcijanie są dziś prześladowani do Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 12:52
- Dyskryminacja chrześcijan w Europie nie odbywa się na arenach Cesarstwa Rzymskiego, nie rzuca się ich na pożarcie dzikim bestiom. Europa przypomina bardziej grecki Aeropag, gdzie wyśmiano Pawła. Każdy, kto staje dziś po stronie sumienia, zostaje wykpiony i nie traktuje się go poważnie - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Rafał Cyfka, który brał udział IV Europejskim Kongresie w Obronie Chrześcijan.
rozwiń zwiń