Działalność i znaczenie Ruchów Stowarzyszeń Regionalnych

2018-09-15, 08:29

Działalność i znaczenie Ruchów Stowarzyszeń Regionalnych
Barwny korowód zainaugurował obchody 80-lecia istnienia w Lipcach Reymontowskich, Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Regionalne towarzystwa naukowe i kulturalne wyrosły z obrony narodowej tożsamości Polaków, z dążeń do pielęgnowania tradycji i zachowania narodowych wartości kulturalnych – mówiła w audycji "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja” w Polskim Radiu 24 Bożena Konikowska, przewodnicząca Ruchów Stowarzyszeń Regionalnych. O regionalnych aspektach kultury dyskutowali również Małgorzata Czernik, artystka malarz, regionalistka oraz Roman Stachera, artysta malarz i regionalista.

Posłuchaj

15.09.2018 Bożena Konikowska, przewodnicząca Ruchów Stowarzyszeń Regionalnych, Małgorzata Czernik, artystka malarz, regionalistka oraz Roman Czernik, artysta malarz i regionalista (Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja)
+
Dodaj do playlisty

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do przypomnienia ogromnego wkładu polskiego ruchu regionalistycznego w budowanie narodowej tożsamości i patriotyzmu. Małe, regionalne stowarzyszenia i towarzystwa kulturalne od lat zajmują się upowszechnianiem wartości kulturalnych i narodowych w małych ojczyznach.

- Szczególny fenomen regionalizmu polskiego to masowy ruch towarzystw regionalnych, który na ziemiach polskich istnieje od 200 lat, licząc od powstania w 1800 roku pierwszego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – mówiła Bożena Konikowska. - Regionalne towarzystwa naukowe i kulturalne wyrosły z obrony narodowej tożsamości Polaków, z dążeń do pielęgnowania tradycji i zachowania narodowych wartości kulturalnych – dodała przewodnicząca Ruchów Stowarzyszeń Regionalnych.

Artysta malarz Roman Stachera podkreślał ogromne zaangażowanie lokalnych artystów i działaczy społecznych w kultywowanie tradycji narodowych i kulturalnych.

- Często jeździłem w różne regiony Polski i tam odkryłem niesamowite rzeczy – podkreślał regionalista. - Mamy nieprawdopodobnie piękną kulturę, którą należy zawsze i wszędzie pokazywać. Z tym, że potrzebne jest również wsparcie państwa, bo ci ludzie czasami są biedni, a ich potrzeby tak wielkie – dodał artysta.

Małgorzata Czernik z wielkim zaangażowaniem włączyła się w działalność towarzystw regionalnych. – Poszłam głęboko w ziemię. Jeśli jesteśmy zakorzenieni w niebie, to dajemy dobre owoce na ziemi. W tym wszystkim ważna jest etyka. Pasja to jedno, ale miłość do ziemi, życia ludzi i do tych zwyczajów zafascynowały mnie bardzo – wspominała malarka swoje kontakty z regionalizmem.

W dniach 23-25 września 2018 roku w Legnicy odbędzie się XI Kongres Stowarzyszeń Regionalnych, pod patronatem Prezydenta RP.

Więcej do wysłuchania w całym zapisie audycji.

Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz

Polskie Radio 24/dk

------------------------------

Data emisji: 15.09.18

Godzina emisji: 7.38

Polecane

Wróć do strony głównej