X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jestem Greta". Dr Mazur: każdemu, kto ogląda ten film, zapalają się czerwone lampki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 12:20
- Dla mnie, jako osoby, która stara się krytycznie patrzeć na rzeczywistość, ważne jest pytanie, skąd tak znakomita intuicja tego reżysera, żeby towarzyszyć tej nikomu nieznanej aktywistce w kolejnych krokach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Mazur (politolog i filozof z UJ).                     
Greta Thunberg
Greta ThunbergFoto: shutterstock/360b

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. 

Greta Thunberg 1200.jpg
Greta Thunberg bohaterką dokumentalnego serialu

- Wątek tego, że rodzina Grety prowadziła wcześniej klasyczne życie klasy średniej z bogatego Zachodu: latając na drugi koniec świata na wycieczki, konsumując mięso, jeżdżąc samochodem i robiąc te wszystkie rzeczy, które Greta dzisiaj krytykuje, na pewno się pojawia. Pod wpływem jej rosnącej samoświadomości co do fatalnego stanu planety, rzeczywiście nie tylko ona, ale jej cała rodzina podejmuje decyzję, żeby radykalnie zmienić swój styl życia - opowiedział filozof.     

- Myślę, że każdemu, kto ogląda ten film, zapalają się czerwone lampki, albo przynajmniej znaki zapytania. To jest opowieść o tym, jak w zaskakujący sposób strajk klimatyczny jednej dziewczynki ze Szwecji zapalił wyobraźnię młodych ludzi na całym świecie. Film zaczyna się od tego pierwszego momentu strajku, tak jakby reżyser wiedział o tym, że za chwilę będzie miał do czynienia z jakimś nieprawdopodobnym społecznym fenomenem. Towarzyszy Grecie tego pierwszego dnia, kiedy ona - zupełnie przez nikogo nie znana - strajkuje na ulicach Sztokholmu - zauważył dr Mazur.  

Posłuchaj
22:55 PR24_mp3 2021_10_11-23-35-45.mp3 Dr Krzysztof Mazur o filmie "Jestem Greta" ("Rozpruwacz kulturalny") 

W jednej ze scen podchodzi do Grety Thunberg starsza pani i zaczyna z nią rozmawiać.

- To jest bardzo kameralny początek tego strajku. Młoda dziewczynka rozmawia z kimś w wieku już emerytalnym, a za chwilę wokół tego wybuchnie jakiś masowy ruch społeczny na całym świecie - dodał gość audycji. 

Krzysztof Mazur przypomniał jeszcze jeden fragment dokumentu. - Inny przejmujący moment tego filmu, to jest podróż Grety jachtem przez Atlantyk. Została zaproszona, by wystąpiła na Zgromadzeniu ONZ. Ona już jako ta nawrócona "święta" nie podróżuje samolotem, w związku z tym musi wybrać jacht. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

Gość: dr Krzysztof Mazur (politolog i filozof z UJ)

Data emisji: 11.10.2021

Godz. emisji: 23.35

kmp

Czytaj także

"Pierwsza krowa" Kelly Reichardt. Piotr Gociek: niesamowita opowieść o samotności i przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:38
- Tytuł specjalnie nie zachęca, natomiast dla tych, którzy cenią sobie wysmakowane, mądre kino, to będzie doświadczenie niezwykłe. Minimalistyczny, bressonowski film, obchodzący się niemal bez muzyki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek o filmie "Pierwsza krowa". Audycję "Nakręceni" współprowadził Łukasz Adamski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Masowa kultura prawie nie mówi o przeszłości". Bronisław Wildstein o wpływie historii na teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 14:26
- Prezentyzm, czyli czytanie historii poprzez nasze obecne doświadczenia, to jest nasz podstawowy błąd. Historia uczy nas różnych rzeczy, ale trzeba do niej podejść z pokorą i nie nakładać na nią oceny rzeczywistości - mówił dziennikarz i publicysta Bronisław Wildstein na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń