X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wystawa "Polskie style narodowe 1890-1918". Dyrektor MNK: to dyskusja o historii nowoczesności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 12:00
- Zajmujemy się stylem narodowym dlatego, że to, moim zdaniem, jeden z fundamentów dyskusji o historii nowoczesności w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Szczerski (dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie).
Wystawa Polskie style narodowe
Wystawa „Polskie style narodowe” Foto: fot. Tomasz Markowski/MN w Krakowie

Tematyka wystawy "Polskie style narodowe 1890-1918" odnosi się do trwającej około roku 1900 w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej i Skandynawii, debaty na temat stylu narodowego, czyli odrębnej stylistycznie formy wyrażającej wyjątkowość danej kultury.

ateny akropol 663.jpg
Dariusz Karłowicz: dzieła antyku są wciąż szalenie aktualne

- Zajmujemy się stylem narodowym dlatego, że to, moim zdaniem, jeden z fundamentów dyskusji o historii nowoczesności w Polsce, a więc o tym, w jakim stopniu kultura polska wypracowała swoje oryginalne, wyjątkowe interpretacje idiomu nowoczesnego. Jednym z powodów, dla których taką tezę mogę stawiać - że wypracowała takie formy, jest to, że była w stanie wykształcić styl narodowy na przełomie XIX i XX wieku - opowiadał prof. Szczerski.

- Patrzymy na historię z perspektywy współczesnej debaty o tym, jaka jest, była i będzie polska nowoczesność. Natomiast samo pojęcie ma charakter stricte historyczny, ponieważ posługiwano się nim na przełomie XIX i XX wieku i ono oznaczało poszukiwanie tak naprawdę odrębnej artystycznej formy, zarówno w architekturze, sztukach pięknych jak i sztukach stosowanych, która wyrażałaby odrębność kulturową danego narodu. To pojęcie było wówczas powszechnie stosowane, zwłaszcza w krajach Europy Środkowej, Środkowo-Wschodniej, ale też na zachodzie Europy. (...) To był fenomen tego późnego XIX wieku, który zwieńczał refleksję na temat narodu, która w XIX wieku tak świetnie się rozwinęła - stwierdził dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Posłuchaj
23:03 PR24_mp3 2021_08_02-23-36-12.mp3 Prof. Andrzej Szczerski o wystawie "Polskie style narodowe 1890 - 1918" ("Rozpruwacz kulturalny")   

Wystawa "Polskie style narodowe" rozpoczyna serię "4 × nowoczesność", na którą złożą się cztery wystawy w MNK w latach 2021-2024 poświęcone poszukiwaniu oryginalnych wzorców modernizacyjnych w sztuce, designie i architekturze polskiej XX i XXI wieku.             

Więcej w nagraniu. 


***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

Gość: prof. Andrzej Szczerski (dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 02.08.2021

Godz. emisji: 23.36

kmp

Czytaj także

"Odsłony Cata". Krzysztof Masłoń: czyta się z wypiekami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 22:30
- Jest to nietypowy zbiór, tutaj mamy tylko nadawcę. "Cat" listy kieruje do kilkunastu osób. Pochodzą zarówno z czasów jego życia w Wielkiej Brytanii, dekady londyńskiej, jak i z okresu po powrocie do PRL, kiedy Mackiewicz, przez dziesięciolecie, aż do śmierci, mieszkał w Warszawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 22:30
- Być może tytuł jest przesadny. Jest na pewno prowokujący. Ma on zainteresować. Obok takiego tytułu w księgarni nikt nie przejdzie obojętnie. Nie jest on mojego autorstwa. To jest przywilej wydawnictwa: decydować o ostatecznym tytule - powiedział o swojej książce "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" w Polskim Radiu 24 Mariusz Świder, pisarz.  
rozwiń zwiń