X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ks. Marek Dobrzeniecki o książce "Surowość Boga"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 14:05
- Tezy, jakie autor zawarł w książce "Surowość Boga", nie powinny dziwić z punktu widzenia koncepcji Platona, czyli medytacji nad śmiercią - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Marek Dobrzeniecki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Deer worawut/Shutterstock.com

Czy Bóg jest surowy i co owa surowość miałaby oznaczać w kontekście miłosierdzia, które głoszą chrześcijanie? Co na ten temat ma do powiedzenia filozof? Te pytania stawia Paul Moser, autor książki "Surowość Boga", której tłumaczem jest ks. Marek Dobrzeniecki.

- Sam Paul Moser jest znaną postacią w filozofii analitycznej, zachowującą ścisłość w wywodach. Jest redaktorem wielu antologii i podręczników, popularyzatorem filozofii religii, a poprzez idee, które głosi, wzbudza też wiele kontrowersji, co powoduje, że jest autorem ciekawym - powiedział gość PR24.

1200_ksiądz_shutterstock.jpg
Konstanty Pilawa o antyklerykalizmie: to obowiązek świeckich wynikający nie tylko z ortodoksji

"Zmęczenie"

Dodał, że autor podjął temat surowości Boga z kilku powodów, a jednym z nich jest zmęczenie obrazem Boga, w którym miłosierdzie utożsamia się z byciem miłym i sympatycznym. - Surowość nie powinna być przeciwstawiana miłości, ale raczej obojętności. W naszych głowach jednak taki schemat funkcjonuje, dlatego autor zabiera w tej sprawie głos - powiedział ks. Marek Dobrzeniecki.

Drugim powodem jest fakt, że życie ludzkie jest ciężkie, a pandemia koronawirusa pokazała, że łączą się z nim różne kryzysy. - Pytanie jest takie: czy ta surowość ludzkiego życia ma sens? Autor pyta, czy mamy prawo dopatrywać się sensu w doświadczaniu trudów życia - podkreślił gość PR24.

Posłuchaj
23:40 _PR24_AAC 2021_07_26-23-35-40.mp3 Ks. M. Dobrzeniecki o książce "Surowość Boga" ("Rozpruwacz kulturalny")

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: Ks. Marek Dobrzeniecki

Data emisji: 26.07.2021

Godzina: 23:35

Czytaj także

Grabias o Milbanku: współzałożyciel ruchu radykalnej ortodoksji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:30
- Dzieło, które wskazuje na odczytywanie na nowo czasów nowożytnych w perspektywie metafizycznej - tak o książce Johna Milbanka mówił w Polskim Radiu 24 Karol Grabias, przedstawiciel wydawcy dzieła, filozof. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jezioro Dargin" W. Chmielewskiego. Autor: historia przyjaźni, która nieoczekiwanie się kończy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 23:59
Nowa powieść Wojciecha Chmielewskiego dzieje się na Mazurach. - Pomyślałem, że dobrym kontrapunktem dla zdarzeń, które dzieją się w Warszawie będzie pewne oddalenie. Refleksja, która pozwoli bardziej wczuć się w sytuację dwóch bohaterów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pisarz .
rozwiń zwiń