X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wawrzyniec Kostrzewski o premierze "Króla Leara": tradycja, z którą ciężko walczyć

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 09:29
- Otwarcie się na wspaniałą aktorkę, którą sam już widziałem i obserwowałem w formalnych, męskich rolach, a przynajmniej niekobiecych, będzie ciekawym eksperymentem - mówił w Polskim Radiu 24 Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser teatralny.
Wawrzyniec Kostrzewski
Wawrzyniec KostrzewskiFoto: PAP/Marcin Obara
Pola Negri Free NAC-1200.jpg
"Kamera ją kochała". Maryna Miklaszewska w PR24 o Poli Negri

29 maja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się premiera najnowszej polskiej wersji "Króla Leara". O tym, dlaczego w główną rolę wcieliła się aktorka Halina Łabonarska, opowiadał w Polskim Radiu 24 reżyser spektaklu, Wawrzyniec Kostrzewski. 

Posłuchaj
22:43 PR24_mp3 2021_06_07-23-36-35.mp3 Wawrzyniec Kostrzewski: poszukuje się nowych kierunków interpretacji i przełomów (Polskie Radio 24)

- Od kilkuset lat mamy dość mocno utartą tradycję, mówiącą, że Króla Leara musi grać mężczyzna, najlepiej aktor u schyłku swojej kariery - wyjaśnił rozmówca. Jest to swego rodzaju "zwieńczenie i podsumowanie", a sam aktor jest w ten sposób "nagradzany". - Jest to tradycja, z którą ciężko walczyć - podkreślił.

Jak zauważa reżyser, "od wielu lat w świecie teatralnym, szczególnie w wymiarze postaci Szekspirowskich, poszukuje się nowych kierunków interpretacji i przełomów". - Wydaje mi się, że w postaci Króla Leara, która niesie w sobie odpowiednio dużą dawkę dramatyzmu, groteski i wielu innych ciekawych pól, jest przede wszystkim do zagrania temat rodzica - dodał. 

- Otwarcie się na wspaniałą aktorkę, którą sam już widziałem i obserwowałem w formalnych, męskich rolach, a przynajmniej niekobiecych, będzie ciekawym eksperymentem. Nie pierwszym zresztą ani w Polsce, ani na świecie - podkreślił. Jak dodał "jest to pewne poszukiwanie nowego kierunku, który jest uzasadniony". 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

GośćWawrzyniec Kostrzewski, reżyser teatralny

Data emisji: 07.06.2021

Godz. emisji: 23.36

jb 

Czytaj także

Jaką rolę odgrywa w aktorstwie oddech? Wiktor Stypa zdradził, jakie techniki stosuje się w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 23:59
- Jeżeli tworzymy scenę, w której aktor ma zagrać pewnego rodzaju strach, smutek, radość, to zastanawiamy się, w jaki sposób te emocje mogą wpłynąć na jego oddech - mówił w Polskim Radiu 24 Wiktor Stypa, reżyser teatralny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba umieć nawiązać kontakt z widownią". Przebindowski o prapremierze komedii "Dobra zmiana"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 08:00
 - Sztuką jest napisać dobry tekst komediowy, bo publiczność natychmiast go natychmiast. Trzeba umieć nawiązać kontakt z widownią i wprowadzić ją w narrację. Publiczność powinna podążać za bohaterami i być zainteresowana sceną - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Jakub Przebindowski z Teatru Powszechnego w Łodzi, zapraszając na prapremierę komedii "Dobra zmiana" na Rynku Manufaktury w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wymyka się amerykańskim normom". Piotr Gociek o filmie" Nomadland"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 11:50
- On jest zrobiony bardzo pewną ręką, zrobiony w bardzo ciekawy, paradokumentalny sposób. Jest zrobiony w nietypowy dla mainstreamu amerykańskiego sposób, ponieważ tu nikt nigdzie się nie śpieszy specjalnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. O filmie "Nomadland" opowiadał także Łukasz Adamski.  
rozwiń zwiń