X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Postać tragiczna". Prof. Marek Kornat w PR24 o Józefie Becku

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:00
- Józef Beck jest przedstawicielem pokolenia Polaków, które doczekało wolności, ale też doznało tragedii, jaką był rozbiór państwa w 1939 roku. Temu rozbiorowi nie można było w żaden sposób zapobiec, takie były uwarunkowania geopolityczne. Należał do osób, które zaznały szczęścia i tragedii. Jedno wydarzenie od drugiego oddziela niecałe 20 lat, co stanowi dodatkowy paradoks w burzliwych dziejach naszej ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat, współautor książki "Józef Beck. Biografia".
Audio
  • Prof. Marek Kornat o Józefie Becku (Rozpruwacz kulturalny)
Minister spraw zagranicznych Józef Beck w towarzystwie szefa Gabinetu Ministra Spraw Zagranicznych Michała Łubieńskiego
Minister spraw zagranicznych Józef Beck w towarzystwie szefa Gabinetu Ministra Spraw Zagranicznych Michała ŁubieńskiegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Józef Beck – jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków dwudziestowiecznej Polski, ulubieniec i prawa ręka marszałka Piłsudskiego, żołnierz i dyplomata, symbol polskiej polityki zagranicznej, której finałem był wybuch II wojny światowej, a przede wszystkim centralna postać niekończących się dywagacji na temat polskiej polityki zagranicznej przed 1939 rokiem i szans na uniknięcie klęski II Rzeczpospolitej.


Beck1200/Forum
Postać Józefa Becka. Prof. Kornat: jego osoba jest skrajnie oceniana

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zagraniczni historycy upatrują polską politykę tamtego okresy jako błędną i pozbawioną szans powodzenia. - Albo była zbyt ambitna i przez to miała doprowadzić do konfrontacji z Niemcami, albo nie odpowiadała koncepcji zbiorowego bezpieczeństwa Związku Sowieckiego, którą forsowano w latach 30. XX wieku. Brakuje zrozumienia realnych dylematów i trudności. Z kolei w okresie PRL o Becku nie mówiło się wcale, albo tylko źle - tłumaczył prof. Marek Kornat,

Jego zdaniem obecnie zauważalny jest duży ładunek ahistorycznego podejścia, czyli myślenia życzeniowego dotyczącego postaci Józefa Becka i okresy międzywojennego. -  Jak bowiem inaczej potraktować poglądy, że Polska powinna była przyjąć niemieckie żądania. To myślenie jest zupełnie oderwane od rzeczywistości historycznej i trudno jest traktować je poważnie - dodał historyk.


Posłuchaj
23:12 PR24_mp3 2021_05_31-23-35-59.mp3 Prof. Marek Kornat o Józefie Becku (Rozpruwacz kulturalny)

 


Dlatego Marek Kornat i Mariusz Wołos stworzyli kompletną biografię Becka – od historii rodzinnej poprzez służbę w Drużynach Strzeleckich i Legionach, rolę w przygotowaniu przewrotu majowego, aż po samodzielną działalność dyplomatyczną, klęskę wrześniową i ostatnie lata życia w Rumunii. Biografia autorstwa Kornata i Wołosa jest ważnym głosem w sporze o polską politykę, ale także historią życia jednej z najbarwniejszych postaci we współczesnej historii Polski.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

Gośćprof. Marek Kornat (historyk)

Data emisji: 31.05.2021

Godz. emisji: 23.36

Czytaj także

Deklaracja o nieagresji z Hitlerem – pakt z diabłem próbą obrony niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 05:50
– Polska dyplomacja nie miała innej alternatywy niż polityka równowagi i osiągnięcie taktycznego porozumienia z Niemcami – oceniał na antenie Polskiego Radia prof. Marek Kornat.
rozwiń zwiń