X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wiele kwestii jest wciąż aktualnych i praktycznych". Dr Stankiewicz o filozofii stoickiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 11:01
Gościem Polskiego Radia 24 był dr Piotr Stankiewicz, filozof, który mówił m.in. o percepcji filozofii stoickiej dzisiaj, a także o nowej książce pt. "Sztuka życia według stoików".
Sztuka życia według stoików.
"Sztuka życia według stoików".Foto: Materiał promocyjny

Za pośrednictwem "Sztuki życia według stoików" Piotra Stankiewicza, autor dostarcza czytelnikowi wielu wypracowanych przez Senekę, Epikteta oraz Marka Aureliusza recept, które pomogą nauczyć się "sztuki dobrego życia" i wskażą, jak zostać nowoczesnymi stoikami.

1200_Toskania_książka.jpg
"Toskania, jakiej nie znacie". Ks. prof. Witold Kawecki: to topowy region

- Filozofia stoicka razem z epikurejską i sceptyków to są trzy nurty główne epoki hellenistycznej. Faktycznie jest tak, że ta filozofia stoicka przechodzi dzisiaj wielką odnowę, wraca do łask. Z jednej strony jest tak, że jest w tym pewien archaizm. Sięgamy do filozofii sprzed ponad 2000 lat, ale sięgamy nie po to (przynajmniej ja), żeby cieszyć się tym, jak ona jest odległa od naszej rzeczywistości, tylko właśnie żeby pokazać, że ona może być i jest jak najbardziej aktualna - tu i teraz, dzisiaj. Tak to właśnie działa w takim napięciu - że z jednej strony jest coś starego, ale z drugiej strony szalenie aktualnego - ocenił dr Stankiewicz. 

Co jest kluczowe dla współczesności?

- Tutaj od strony merytorycznej jest to odnowienie w znaczeniu treści tej filozofii. Pewne podstawowe zasady tj. konieczność wybrania rzeczy, które od nas zależą, konieczność postrzegania świata poprzez nasze wyobrażenia (czy opowieść o nim), konieczność wejścia w zaangażowanie społeczne, polityczne, czy przynajmniej z naszym bliźnim - to są wszystko rzeczy, które są jak najbardziej aktualne - odpowiedział filozof. 

- Natomiast są też rzeczy w filozofii stoickiej, które należało poddać pewnej rekalibracji, dlatego ja to robię jako stoik współczesny, a zarazem czerpię z Marka Aureliusza, Seneki i Epikteta, ale jest troszeczkę różne - dodał.

Posłuchaj
23:10 PR24_mp3 2021_05_24-23-35-45.mp3 Dr Stankiewicz o filozofii stoickiej ("Rozpruwacz kulturalny")

- Cała filozofia stoicka wzięła się z takiego poszukiwania ducha szczęścia, satysfakcji w nas samych i poprzez nas samych, Wtedy, kiedy wymyślono ten nurt, czasy były niespokojne. Klimat historyczny skłaniał ludzi do poszukiwania właśnie odpowiedzi na pytanie "jak żyć?", pomimo tego, że świat dookoła przechodzi przemiany, czy wręcz się wali. To jest doświadczenie uderzająco podobne do doświadczenia naszych czasów - podsumował gość audycji.             

        

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

Gośćdr Piotr Stankiewicz (filozof)

Data emisji: 24.05.2021

Godz. emisji: 23.36

kmp


Czytaj także

"Odsłony Cata". Krzysztof Masłoń: czyta się z wypiekami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 22:30
- Jest to nietypowy zbiór, tutaj mamy tylko nadawcę. "Cat" listy kieruje do kilkunastu osób. Pochodzą zarówno z czasów jego życia w Wielkiej Brytanii, dekady londyńskiej, jak i z okresu po powrocie do PRL, kiedy Mackiewicz, przez dziesięciolecie, aż do śmierci, mieszkał w Warszawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 22:30
- Być może tytuł jest przesadny. Jest na pewno prowokujący. Ma on zainteresować. Obok takiego tytułu w księgarni nikt nie przejdzie obojętnie. Nie jest on mojego autorstwa. To jest przywilej wydawnictwa: decydować o ostatecznym tytule - powiedział o swojej książce "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" w Polskim Radiu 24 Mariusz Świder, pisarz.  
rozwiń zwiń