X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To spuścizna doświadczenia historycznego". Marek Budzisz o współczesnej polityce Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 13:25
Gościem Polskiego Radia 24 był Marek Budzisz - dziennikarz i ekspert ds. międzynarodowych, który opowiadał m.in. o kulisach powstania książki "Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna".
Okładka książki Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna
Okładka książki "Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna"Foto: mat. prasowe

Co decyduje o konkretnych posunięciach władz Federacji Rosyjskiej w polityce wewnętrznej i międzynarodowej? Aby zrozumieć kulisy wielkich wydarzeń, musimy poddać analizie kulturę strategiczną Rosji, tworzącą kościec kluczowych decyzji podejmowanych przez elity tego kraju. Trzeba przyjrzeć się wielkiej strategii państwowej, procesom o krótkotrwałym charakterze, jak i wykraczającym poza horyzont dziesięcioleci.

Konstytucja 3 maja free polona-1200.jpg
"Pozytywnie przyjęta przez staropolskie społeczeństwo". Dr Kordel o Konstytucji 3 maja

- Chodzi o kulturę w takim rozumieniu pewnego historycznie ukształtowanego sposobu myślenia, postrzegania i interpretowania świata oraz reagowania na to, co się dzieje. Mamy tu do czynienia, wydaje się, z pewnymi zjawiskami o charakterze długiego trwania - ukształtowanymi przez dziesięciolecia, a nawet setki lat - ocenił ekspert ds. wschodnich. 


Posłuchaj
23:03 PR24_mp3 2021_05_10-23-35-58.mp3 Marek Budzisz o swojej najnowszej książce ("Rozpruwacz kulturalny")

 

- Jeżeli chcemy zrozumieć współczesną Rosję i jej przywódcze elity, to wydaje się, że najdalej w czasie powinniśmy sięgać do epoki, kiedy wielcy książęta moskiewscy składali hołd lenny Mongołom, czyli do epoki tzw. jarzma mongolskiego, bo to ukształtowało pewien system relacji, podejście do władzy, tego jak należy postępować w polityce - w walce o władzę. To jest pewna spuścizna doświadczenia historycznego - podsumował autor "Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna".        

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

GośćMarek Budzisz (dziennikarz i ekspert ds. międzynarodowych)

Data emisji: 10.05.2021

Godz. emisji: 23.35

kmp


Czytaj także

"Odsłony Cata". Krzysztof Masłoń: czyta się z wypiekami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 22:30
- Jest to nietypowy zbiór, tutaj mamy tylko nadawcę. "Cat" listy kieruje do kilkunastu osób. Pochodzą zarówno z czasów jego życia w Wielkiej Brytanii, dekady londyńskiej, jak i z okresu po powrocie do PRL, kiedy Mackiewicz, przez dziesięciolecie, aż do śmierci, mieszkał w Warszawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 22:30
- Być może tytuł jest przesadny. Jest na pewno prowokujący. Ma on zainteresować. Obok takiego tytułu w księgarni nikt nie przejdzie obojętnie. Nie jest on mojego autorstwa. To jest przywilej wydawnictwa: decydować o ostatecznym tytule - powiedział o swojej książce "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" w Polskim Radiu 24 Mariusz Świder, pisarz.  
rozwiń zwiń