X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pozytywnie przyjęta przez staropolskie społeczeństwo". Dr Kordel o Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 11:54
- Na dzieło Sejmu Czteroletniego spoglądamy przez pryzmat późniejszych wydarzeń. Zapominamy natomiast o tym, co dla oceny Konstytucji 3 maja najistotniejsze - o tym, że ustawa rządowa bardzo pozytywnie została przyjęta przez staropolskie społeczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Kordel, historyk UW. 
Konstytucja Polski (1791)
Konstytucja Polski (1791)Foto: NAC

Punktem wyjścia rozmowy stała się książka prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego pod tytułem „Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Dr Jacek Kordel poinformował, że autor już wcześniej zajmował się tym tematem. - Jego wielkie monumentalne studium "Polska rewolucja a Kościół katolicki" to książka o charakterze niemalże epokowym - wskazał gość PR24. - Butterwick jest chyba pierwszym historykiem, który po stu kilkudziesięciu latach wniósł do świątyni wiedzy nowe elementy, znacząco poszerzając naszą wiedzę - podkreślał rozmówca. 

Czytaj także:
Szarek-3.jpg
"Wytyczała drogę zmagań i tęsknot za niepodległą Polską". Prezes IPN o Konstytucji 3 maja 

Historyk podkreślił, że warto zwrócić uwagę na "znamienny podtytuł". - Autor w przystępny sposób, a jednocześnie precyzyjny szkicuje dzieje nowożytnej Rzeczypospolitej, pokazując drogi wiodące do uchwalenia konstytucji - mówił dr Kordel i dodał, że równie istotny jest cytat, który otwiera książkę: czy lepiej żyć w niepewnej wolności, czy w spokojnej niewoli. - Rozważania Butterwicka zmierzają do odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedź nie jest w gruncie rzeczy jednoznaczna - wskazał gość PR24.

Czytaj także:

Posłuchaj
22:37 _PR24_AAC 2021_05_03-23-36-15.mp3 Dr Jacek Kordel o Konstytucji 3 maja ("Rozpruwacz kulturalny")

Czternaście miesięcy chwały

Jak zauważył historyk - "na dzieło Sejmu Czteroletniego spoglądamy przez pryzmat późniejszych wydarzeń tzn. konfederacji targowickiej, drugiego rozbioru Polski, a później już upadku staropolskiego państwa". - Spoglądamy także na te ostatnie lata szlacheckiej Rzeczypospolitej przez pryzmat dziełka "O ustanowieniu upadku Konstytucji 3 maja". Autorzy tego dziełka, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, całą winą za kapitulację obciążyli małodusznego króla i w gruncie rzeczy całą tę dyskusję sprowadzić można było do pytania, czy król zawinił, okazał się zdrajcą - wyjaśnił dr Kordel. 

Czytaj także:
Jan Józef Kasprzyk 1200.jpg
"To był akt niepodległej woli, który miał uczynić nas silnymi". Jan Kasprzyk o Konstytucji 3 maja

Ekspert zwrócił uwagę, że należy pamiętać to, co jest najważniejsze dla oceny Konstytucji 3 maja. - Zapominamy o tym, że ustawa rządowa bardzo pozytywnie została przyjęta przez staropolskie społeczeństwo. O tym, że różne przepisy wykonawcze, które były uchwalane jeszcze wiosną i w kolejnych miesiącach rzeczywiście stanowiły realną szansę na poprawę nie tylko funkcjonowania państwa i jego modernizację, ale także na realną poprawę życia mieszczaństwa i chłopów - tłumaczył gość PR24 i dodał, że należy pamiętać "o tych czternastu miesiącach chwały". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Jacek Kordel, historyk UW

Data emisji: 03.05.2021

Godzina emisji: 23.35

jbt/pr24

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Prof. Fałkowski: liberum veto proponowało anarchię

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 21:02
- Liberum veto zamiast konsensusu proponowało anarchię i całkowity bezwład państwa. Jest to sytuacja, kiedy liberum veto likwidowała demokrację w Polsce - powiedział prof. Wojciech Falkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 21:36
"Pola Nadziei" to coroczne wydarzenie prowadzone przez hospicja na całym świecie. Wydarzenie to jest przypomnieniem o ludziach cierpiących, oczekujących naszej obecności, wsparcia, pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata i poszanowania ich życia do końca. W Wilnie połączono je z obchodami Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń