X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Katedra i Uniwersytet". Kucharczyk: jednym z kontekstów jest napaść na Kościół tzw. Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:00
- Kryzys wiary pociąga za sobą kryzys rozumu i mocno objawia się w życiu akademickim, gdzie zaczynają dominować teorie oderwane od zdrowego rozsądku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, autor książki pt. "Katedra i Uniwersytet".
Protest w ramach Strajku Kobiet we Wrocławiu
Protest w ramach Strajku Kobiet we WrocławiuFoto: Lena Ivanova/shutterstock

Gość PR24 powiedział, że katedra i uniwersytet są rozumiane w jego książce jako wiara i rozum, czyli korzenie naszej cywilizacji.

- To jeden z kontekstów, ten szerszy. Jeśli chodzi o kontekst drugi, ten węższy i bardziej bezpośredni i dotyczący naszych czasów, odnosi się on do tego, co działo się na ulicach naszych miast jesienią ubiegłego roku, gdzie także doszło do dramatycznego spotkania "katedry" i "uniwersytetu" - powiedział autor.


kościuszko 1200 free.jpg
"Miała potencjał rewolucji społecznej". Woynarowski w PR24 o insurekcji kościuszkowskiej

Strajk Kobiet

Sprecyzował przy tym, że chodzi o napaści na Kościół uczestników tzw. Strajku Kobiet i swoiste zachowania nauczycieli akademickich, którzy uznali, iż wulgarne hasła manifestują wolność.

Prof. Grzegorz Kucharczyk jest publicystą, autorem wielu głośnych książek. W dobie "demolowania" humanistyki przez postnowoczesnych "naukowców" autor nie boi się powiedzieć wprost, że mamy do czynienia z czystą głupotą.

Autor włącza się w nurt głosów rozsądku ludzi dowodzących, że współczesna narracja medialna oraz historyczna idą wbrew prawdzie i wolności. Wykazuje, iż kryzys wiary zawsze pociąga za sobą kryzys rozumu.


Posłuchaj
23:06 PR24_mp3 2021_04_19-23-35-54.mp3 G. Kucharczyk o książce "Katedra i Uniwersytet" ("Rozpruwacz kulturalny")

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (pisarz, publicysta)

Data emisji: 19.04.2021

Godzina: 23:35


Czytaj także

Prof. Kucharczyk: miarą kryzysu naszych czasów jest negowanie istnienia prawdy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 10:35
- Od epoki nowożytnej rozpoczęło się przeciwstawianie i kontrastowanie wiary oraz rozumu. W naszych czasach wielkim obrońcą motoru napędzającego cywilizację zachodnią był św. Jan Paweł II, który pisał, że duch człowieka opierający się na dwóch skrzydłach - wiary i rozumu - zbliża się ku kontemplacji prawdy - powiedział historyk prof. Grzegorz Kucharczyk, autor książki "Katedra i Uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący KEP: niezbywalne prawo do życia zostaje podporządkowane woli silniejszego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 11:25
- Jeśli niezbywalne prawo do życia staje się przedmiotem dyskusji lub zostaje wręcz zanegowane na mocy głosowania parlamentu lub z woli części społeczeństwa, prawo przestaje być prawem - powiedział przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki.
rozwiń zwiń