X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Miała potencjał rewolucji społecznej". Woynarowski w PR24 o insurekcji kościuszkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 09:50
- Chciałem zderzyć ze sobą wiele różnych spojrzeń i wiele różnych wizji - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Woynarowski, artysta Akademii Sztuk Pięknych, autor książki "November".  
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl/domena publiczna

Autor audycji postawił pytanie na temat tego, czy insurekcja kościuszkowska mogła się powieść i czy to pytanie nie brzmi zbyt współcześnie. Insurekcja to polskie powstanie narodowe przeciw Rosji i Prusom w 1794 roku, które obejmowało również insurekcję warszawską, wileńską, kurlandzką, wielkopolską i kilka innych.

"Sięgnąłem po formę komiksu"

demiurg-biografia-adama-michnika-1200.jpg
"On sam i jego otoczenie nie chciało współpracować przy jej pisaniu". Graczyk o biografii Michnika

Jakub Woynarowski, gość audycji, to autor książki pt. "November". Autor, nawiązując do rewolucji francuskiej, usiłuje nakłonić nas do przeanalizowania europejskich wydarzeń z dzisiejszego punktu widzenia, także w odniesieniu do możliwości takiej rewolucji w Polsce.

- Sięgnąłem po formułę komiksu, która zdaniem wielu jest przekazem banalnym, ale według mnie to postrzeganie stereotypowe. Komiks to szalenie różnorodne medium, obrazy, z których budowana jest narracja, mogą być konstruowane bardzo różnorodnie - powiedział gość PR24.

"Potencjał rewolucji społecznej"

Dodał, że schyłek XVIII w. w formie wizualnej jest mało pokazany. - Opowieść o Francji czy Europie w ogóle znamy z podręczników historii, nasze podwórko i nasze postrzeganie tej rewolucji jest postrzeganiem poprzez walkę o niepodległość, ale jest to tylko jakiś element szerszej układanki - mówił Jakub Woynarowski.

Jak podkreślił, jedną z wizji była ta mówiąca o tym, że insurekcja kościuszkowska mogłaby się stać czymś w rodzaju rewolucji francuskiej, ale tak się nie stało. - Był potencjał rewolucji społecznej, nie tak radykalnej jak we Francji, ale jednak. To nie zaistniało ze względu na napięcia - mówił gość PR24.


Posłuchaj
23:15 PR24_mp3 2021_04_12-23-36-03.mp3 J. Woynarowski o książce "November" ("Rozpruwacz kulturalny")

 

Jakub Wojnarowski studiował na Wydziale Grafiki (dyplom w Pracowni Filmu Animowanego prof. J. Kuci) i w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie. Freelance designer, współpracuje z agencjami reklamowymi, wydawnictwami, instytucjami kulturalnymi, klientami indywidualnymi.

Wykonuje komiksy, storyboardy, ilustracje prasowe i książkowe, projektuje plakaty, systemy identyfikacji wizualnej, druki akcydensowe. Jako rysownik-ilustrator współpracuje m.in. z łódzkim MPK, Międzynarodowym Festiwalem Komiksu w Łodzi, Małopolskim Instytutem Kultury oraz Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Swoje ilustracje i komiksy publikował m.in. w magazynach "Lampa" i "Autoportet". Realizuje animacje autorskie i komercyjne oraz krótkometrażowe formy fabularne. Jako twórca animacji i video współpracował z TVP Kultura, Muzeum Narodowym w Krakowie, Appetite Production, Ogrodem Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie oraz Międzynarodowym Festiwalem Komiksu w Łodzi. Uczestniczył w ponad 50 wystawach oraz pokazach filmowych w kraju i za granicą.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: Jakub Woynarowski (artysta)

Data emisji: 12.04.2021

Godzina: 23:36

Czytaj także

"Wojsko Polskie miało plan, jak zatrzymać niemiecką nawałę". Tymoteusz Pawłowski o początkach wojny

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 09:00
- Gdybyśmy skapitulowali przed 17 września 1939 r., w żaden sposób nie zapobiegłoby to agresji sowieckiej - mówił w Polskim Radiu 24 Tymoteusz Pawłowski, historyk, autor książki "Sowieci nie wchodzą, Polacy mogli wygrać w 1939 roku". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zainteresowanie nimi zniknęło tylko na chwilę". Elżbieta Cherezińska o powieściach historycznych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 09:30
- 10 lat temu byliśmy jeszcze przed bumem zainteresowania się historią, ale Polacy zawsze sięgali po powieści historyczne - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka, Elżbieta Cherezińska.
rozwiń zwiń