X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"1000 filmów, które tworzą historię kina". Prof. Kletowski: udało się utrzymać wielogłosowość tej publikacji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 23:50
- Tytuł jest podchwytliwy, ponieważ nie chodzi tu tylko o jedną historię pisaną przez kanon dzieł dziesiątej muzy, który staraliśmy się przewietrzyć. Są filmy kanoniczne jak "Obywatel Kane", są też takie, które wyjęliśmy z szuflady. Z perspektywy dnia dzisiejszego okazują się nie mniej ważne niż te namaszczone przez krytyków, historyków kina dekadę temu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Kletowski, filmoznawca, redaktor publikacji "1000 filmów, które tworzą historię kina".
Audio
  • Prof. Kletowski o książce "1000 filmów, które tworzą historię kina" ("Rozpruwacz kulturalny")
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny Foto: Materiał promocyjny

Książka "1000 filmów, które tworzą historię kina" przybliża filmy, jakie odcisnęły wpływ na kinematografię oraz rzuca na nią świeże spojrzenie. 

Paweł Ukielski
"Po przełomie wypadła z głównego nurtu debaty". Dr Paweł Ukielski o polityce historycznej

- To są historie. Z jednej strony jest historia kina jako całości, ale też historie poszczególnych kinematografii japońskich, włoskich, francuskich itd. Jest też historia kina z najwyższej półki - powiedział prof. Piotr Kletowski.

- Jest w naszej książce obok wielkich omówionych dzieł amerykańskiej kinematografii duża liczba filmów gatunkowych. Kluczem do otwarcia naszej pozycji jest traktowanie kina jako naczyń ze sobą połączonych, jako naświetlanie filmów nie tylko namaszczonych, ale takich, które były ignorowane, a które okazują się bardzo ważne z perspektywy całościowej kina i poszczególnych zjawisk kinematograficznych - wskazał profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.     

Jak należy czytać tę publikację? - Wydaje mi się, że tutaj trzeba stosować taką metodę polifonii. W moim mniemaniu udało się utrzymać  wielogłosowość, która tworzy spójną narrację.

Filmoznawca podkreślił, jak ważny był dobór redaktorów tej publikacji. - Książkę współtworzyli wybitni znawcy sztuki filmowej, dobierałem tak specjalistów, żeby to byli ludzie reprezentujący najwyższą znajomość danych zjawisk. Zaufałem ludziom, którzy znają się na poszczególnych gatunkach filmowych, zaufałem też ich pasji i wiedzy, która pozwoliła z tych najlepszych elementów stworzyć całość - narracje na temat historii kina. Potraktowaliśmy kino jako zjawisko w takiej formie klasycznej - jako sztukę XX wieku, która zdobywała popularność (...) aż po dzień dzisiejszy, kiedy nastąpiła era ponownego odkrycia medium filmowego - podsumował gość audycji.  


Posłuchaj
20:32 _PR24_AAC 2021_01_11-23-38-34.mp3 Prof. Kletowski o książce "1000 filmów, które tworzą historię kina" ("Rozpruwacz kulturalny")

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

Gośćdr hab. Piotr Kletowski, prof. UJ filmoznawca, Uniwersytet Jagielloński 

Data emisji: 11.01.2021

Godz. emisji: 23.35

kmp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kocham Cię Lilith". Orbitowski: książka jest dużo lepsza niż tytuł

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 22:30
- Po prostu mamy książkę faceta, który chce pokazać, jak pięknie potrafi pisać, jak wiele umie przekazać, ile rzeczy w nim buzuje i ile ma on do powiedzenia. W przypadku debiutanta to jest całkiem zasadne - powiedział o książce Radka Raka na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Orbitowski.        
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odsłony Cata". Krzysztof Masłoń: czyta się z wypiekami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 22:30
- Jest to nietypowy zbiór, tutaj mamy tylko nadawcę. "Cat" listy kieruje do kilkunastu osób. Pochodzą zarówno z czasów jego życia w Wielkiej Brytanii, dekady londyńskiej, jak i z okresu po powrocie do PRL, kiedy Mackiewicz, przez dziesięciolecie, aż do śmierci, mieszkał w Warszawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń