X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kultura w dobie pandemii. Przemysław Skrzydelski: teatru nie można zamknąć tak łatwo jak muzeum

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 09:51
- Teatr to nie jest muzeum, które można łatwiej zamknąć. Jest to organizm żywy, a sezon rozpoczął się zamknięciem - powiedział Przemysław Skrzydelski, krytyk teatralny. Gość zwrócił uwagę na małe podmioty teatralne, które są w cięższej sytuacji niż duże sceny.
Audio
  • Teatr w dobie pandemii. Przemysław Skrzydelski: teatru nie można zamknąć tak łatwo jak muzeum ("Rozpruwacz kulturalny")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

Zgodnie z rozporządzeniem przyjętym w grudniu zamknięcie kin i teatrów potrwa przynajmniej do 17 stycznia. Wcześniej, po marcowym zamknięciu, placówki miały ograniczoną widownię. W pierwszej fazie zajęta mogła być połowa miejsc na widowni, później już tylko 25%. Gość "Rozpruwacza kulturalnego" mówi, że ciężko oceniać artystycznie sezon, który rozpoczął się w marcu zamknięciem.

Małe sceny

sztuka 1200.jpg

Kultura w 2020 roku przeniosła się do sieci

Zdaniem Przemysława Skrzydelskiego w obecnej sytuacji należy skupić się na innych aspektach życia teatralnego w Polsce niż do tej pory. Jego zdaniem pandemia przyniosła sytuację, w której teatrom jest szczególnie ciężko. - Teatr to nie jest muzeum, które można łatwiej zamknąć. Jest to organizm żywy, a sezon rozpoczął się zamknięciem. Trudno oceniać go artystycznie w sensie kolejnych premier, osiągnięć twórców, ale trzeba skupić się na tym, co się nie wydarzyło, bo nie mogło się wydarzyć - powiedział.

- W pandemii mówi się o teatrze publicznym i wielkich scenach. Ludzie z tych teatrów mniej lub bardziej sobie poradzą. Zapominamy o tym, że przecież w Polsce działalność teatralna to także działalność parateatralna, edukacyjna, związana pośrednio z teatrem - dodaje krytyk.

Czytaj też:

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, mówiąc o sytuacji teatru wywołanej pandemią, trzeba zwrócić uwagę na skalę działalności małych teatrów w Polsce. - Jeżeli 10 lat temu liczono, że mamy 200 scen prywatnych, to dzisiaj jest ich znacznie więcej. Obok tego mamy dużo grup teatralnych, stowarzyszeń i fundacji. Ten lockdown dotyka przede wszystkim ich. To skończy się prawdopodobnie upadkiem takich małych inicjatyw, o których rzadko się rozmawia - ocenia.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.


Posłuchaj

22:51 _PR24_AAC 2021_01_04-23-36-03.mp3 Teatr w dobie pandemii. Przemysław Skrzydelski: teatru nie można zamknąć tak łatwo jak muzeum ("Rozpruwacz kulturalny")

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: Przemysław Skrzydelski (krytyk teatralny)
Data emisji: 04.01.2021
Godzina emisji: 23.36

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ława przysięgłych" - premiera Teatru Ateneum online

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 16:03
- Ta sztuka jest o przesuwaniu granic moralności i przyzwoitości. Jest też o lęku i strachu, który kieruje po prostu naszymi decyzjami. Bardzo, bardzo aktualny tekst - mówi reżyser spektaklu Jakub Krofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spojrzeć na Powstanie Warszawskie inaczej". Agnieszka Cubała o wydarzeniu "Miłość '44"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 19:47
- Na Powstanie Warszawskie prawie zawsze patrzymy przez pryzmat albo walki, albo polityki, albo legendy Powstania, albo jakichś dramatów. Natomiast okazało się, że ta miłość była bardzo ważna podczas Powstania - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Cubała, autorka książki "Miłość '44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości". Gościem audycji był także Łukasz Lewandowski, aktor występujący w spektaklu opartym na książce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Morze w czasach zarazy". Rok 2020 na STT

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 20:05
Chcemy jak najszybciej rozstać się – myślami także – z 2020, dlatego też spieszymy się z zakończeniem podsumowania wydarzeń na "Scenie teatralnej Trójki". 
rozwiń zwiń