X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W jaki sposób odczytywać znaczenie święta Bożego Narodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 09:23
Już za kilka dni większość wyznań chrześcijańskich będzie obchodziła święto Bożego Narodzenia, jedno z najważniejszych w kalendarzu liturgicznym. O przesłaniu i kulturowych oraz teologicznych kontekstach uroczystości mówił w audycji "Rozpruwacz kulturalny" dr Sebastian Duda, teolog związany z kwartalnikiem "Więź".
Audio
  • Dr Sebastian Duda o przesłaniu i kontekstach świąt Bożego Narodzenia ("Rozpruwacz kulturalny")
Szopka, adoracja Dzieciątka przez Trzech Króli, kościół Saint Etienne du Mont, Paryż (fragment)
Szopka, adoracja Dzieciątka przez Trzech Króli, kościół Saint Etienne du Mont, Paryż (fragment)Foto: Zvonimir Atletic/ Shutterstock

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa święto Bożego Narodzenia nie było nadzwyczajnie kultywowane. Dr Sebastian Duda przyznał, że historia tej uroczystości jest niezwykle ciekawa i skomplikowana.

Pinata_Mexico_City_shutterstock_1200.jpg
Jak święta obchodzą Polacy w dalekich zakątkach świata?

- Święto obchodzone 25 grudnia pojawiło się w IV w., czyli dość późno. Wcześniej chrześcijanie, od II w., w lokalnych wspólnotach obchodzili święto Epifanii, znane dziś pod nazwą uroczystości Trzech Króli, które było również pamiątką Bożego Narodzenia - przypomniał gość Jakuba Moroza.

Posłuchaj
23:24 _PR24_AAC 2020_12_21-23-35-58.mp3 Dr Sebastian Duda o przesłaniu i kontekstach świąt Bożego Narodzenia ("Rozpruwacz kulturalny")

Podania o narodzinach Jezusa możemy znaleźć w Ewangeliach św. Łukasza i św. Mateusza. Dr Duda zaznaczył, że pomimo podobieństw, oba zapisy dość mocno między sobą się różnią.

- Nie są to biografie, opowieści mają cel teologiczny. W jednej Ewangelii bohaterem dzieciństwa Jezusa jest Józef, w drugiej Maryja. Są również dwa rodowody, rodowodem Jezusa rozpoczyna się zapis wg św. Mateusza, a u św. Łukasza porządek jest odwrócony, w trzecim rozdziale zaczyna się od Józefa i dochodzi do samego praojca Adama - zwrócił uwagę.

Dlaczego święto Bożego Narodzenia obchodzone jest 25 grudnia? Odpowiedź m.in. na to pytanie można znaleźć w całej rozmowie z dr. Sebastianem Dudą. Zapraszamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: dr Sebastian Duda, teolog związany z kwartalnikiem "Więź"
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 23.36

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież: w roku pandemii i cierpienia szopka i choinka są znakiem nadziei

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 12:04
Papież Franciszek powiedział w piątek, że w roku cierpienia z powodu pandemii COVID-19 szopka i choinka są wyjątkowymi znakami nadziei. Na audiencji w Watykanie papież przyjął ofiarodawców stojących na placu św. Piotra szopki z włoskiej Abruzji i drzewa ze Słowenii.
rozwiń zwiń