X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Europa Wschodnia wynaleziona czy odkryta? Historyk o książce Larry’ego Wolffa

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 09:30
- To jest bardzo skomplikowana kwestia. Wolff stawia hipotezę, że w XVIII wieku pojawił się w Europie nowy podział, na Europę wschodnią i zachodnią. Ta teza, że w XVIII wieku mamy do czynienia z nowym podziałem wydaje się nienależycie dowiedziona - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Jacek Kordel, historyk.
Audio
  • Dr Jacek Kordel o książce Larry’ego Wolffa “Wynalezienie Europy Wschodniej” ("Rozpruwacz kulturalny")

Ukazał się polski przekład książki Larry’ego Wolffa "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie oświecenia". 

shutterstock pustynia Indie Hindus wielbląd 1200.jpg
Cezary Borowy: więzienie w Indiach jest mocnym przeżyciem

Podczas rozmowy z Jakubem Morozem Jacek Kordel podkreślił, że jeżeli chcielibyśmy bronić tezy Wolffa, należy postawić pytanie i spróbować na nie odpowiedzieć, czy w XVIII wieku istnieje wspólny mianownik dla Polski i Rosji. - Nasz kraj przynależał do cywilizacji łacińskiej, zachodniej. O tym, że Polska będzie należała do cywilizacji zachodniej, zadecydowano już w połowie X wieku, gdy Mieszko przyjął chrzest w obrządku łacińskim. Rosja była krajem prawosławnym - wyjaśnił gość audycji. 

Larry Wolff swoją książkę zaczyna od przywołania cytatu Churchilla, że zależna kurtyna rozpostarta została przez całą Europę od Szczecina pod Triest. - Autor przekłada na rzeczywistość XVIII-wieczne granice, które znaliśmy z Europy pojałtańskiej - stwierdził historyk.

-Dominującym podziałem w Europie nowożytnej był podział pomiędzy południe i północ. On w XVIII wieku wciąż był aktualny. Polska należała do Europy północnej, podobnie jak kraje skandynawskie - dodał Jacek Kordel.

Jak powiedział dr Jacek Kordel, należy sięgnąć po pozycję Larry'ego Wolffa i zapoznać się z proponowaną przez niego argumentacją. - Ta książka była bardzo ważna, opublikowana w latach 90. przyniosła ożywioną dyskusję nad sprawami Europy Wschodniej, wprowadziła także do anglojęzycznej literatury szereg nieznanych wcześniej relacji źródłowej na temat naszej części kontynentu. Zawsze jest tak, że spojrzenie zewnątrz, obserwatora, który nie jest uwikłany w lokalne dyskusje jest bardzo wartościowe - podsumował rozmówca.  


Publikacja została wydana nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury.

Więcej w nagraniu rozmowy.


Posłuchaj
22:44 _PR24_AAC 2020_12_07-23-36-01.mp3 Dr Jacek Kordel o książce Larry’ego Wolffa "Wynalezienie Europy Wschodniej" ("Rozpruwacz kulturalny")

 

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

Gośćdr Jacek Kordel, historyk

Data emisji: 07.12.2020

Godz. emisji: 23.35

kmp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykłe wydanie "Ciemności w południe" A. Koestlera. "Jedna z najważniejszych książek XX wieku"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 00:05
- "Ciemność w południe" to jedna z najważniejszych książek o komunizmie, ale ja bym powiedział mocniej. To jest jedna z najważniejszych książek XX wieku - stwierdził w Polskim Radiu 24 dr Paweł Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Borowy: więzienie w Indiach jest mocnym przeżyciem

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 10:15
- Miałem w sobie potrzebę na swoisty coming out, powiedzenie prawdy o własnym życiu - stwierdził na antenie Polskiego Radia 24, Cezary Borowy, pisarz i autor książki "Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kompendium inteligenta". Orbitowski o książce "Po co czytać klasyków"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 23:12
- Patrzę na tę książkę jako wysoki lotów dziennik fascynata książek. Mamy tu kompendium inteligenta. Ogromną rolę odgrywa tutaj język - mówił o książce Italo Calvino "Po co czytać klasyków" w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.
rozwiń zwiń