X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Rowiński o swojej najnowszej książce: niezgoda wymaga dużej odwagi

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 13:15
 - Jest ona próbą znalezienia tych miejsc w życiu Kościoła, gdzie katolicy jakby powinni uczyć się pewnego rodzaju nonkonformizmu, wobec świata, wobec problemów, które są wewnątrz Kościoła - powiedział o najnowszej książce "Non possumus. Niezgoda, której uczy kościół" na antenie Polskiego Radia 24, autor Tomasz Rowiński.  
Audio
  • Tomasz Rowiński o książce "Non possumus. Niezgoda której uczy kościół" ("Rozpruwacz kulturalny")

Publikacja jest kontynuacją  pracy z 2019 roku "Alarm dla Kościoła. Nowa reformacja?".

- Wtedy staraliśmy się rozpoznać jakie są miejsca szczególnego zagrożenia i kryzysu w Kościele. Zastawaliśmy się, co może być punktem odniesienia w jakieś dalszej refleksji - powiedział współautor książki.

Powstanie warszawskie free pomnik warszawa shutt-1200.jpg
"Nim wstanie dzień". Powstanie Warszawskie w komiksie

Tomasz Rowiński nawiązał do tytułu i jego znaczenia. - Chcieliśmy to powiedzenie 'non possumus', które rozsławił u nas prymas Wyszyński, wykorzystać, żeby odnieść się do relatywizmu w pojmowaniu religii - wyjaśnił. 

Jak określił gość audycji, niezgoda to zdolność do tego, żeby przeciwstawiać się złu, które dzieje się w Kościele, rozmywaniu prawd wiary, nazywaniu katolicyzmem czegoś, co nim nie jest. 

- Historycznie często 'non possumus' wymagało dużej odwagi od tych, którzy wypowiadali te słowa. Myślę, że tak też jest dzisiaj (...) Celem naszej książki jest pomóc naszym czytelnikom uporządkować pewne sprawy, zrozumieć, komu mają być posłuszni jako katolicy.(...) Posłuszeństwo wobec wobec Boga jest ważniejsze od posłuszeństwa bezpośredniego władzy, która nakłania nas do złych czynów - ocenił publicysta. 

Gość audycji odniósł się również do kryzysu Kościoła związanego czynami pedofilskimi duchownych. - Kościół nie powinien zachowywać się jak korporacja, która chroni swoje interesy, ale zawsze w każdej sytuacji chroni słabszych, tych którzy rzeczywiście zostali skrzywdzeni, podsumował Tomasz Rowiński.  

Posłuchaj
21:38 PR24_MPLS 2020_11_30-23-36-34.mp3 Tomasz Rowiński o książce "Non possumus. Niezgoda której uczy kościół" ("Rozpruwacz kulturalny")

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

Gość: Tomasz Rowiński, publicysta, historyk idei

Data emisji: 30.11.2020

Godz. emisji: 23.34

kmp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Stempowski. Samotny wędrowiec na ścieżkach XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 05:45
Pisał o sobie: "chodziłem zawsze z dala od wielkich dróg, ścieżkami mało wydeptanymi". Jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, krytyk literacki, współpracownik paryskiej "Kultury" zmarł 4 października 1969 w Bernie w Szwajcarii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jastrzębski o tym, dlaczego kultura europejska zaczęła nienawidzić samej siebie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 23:59
- Kultura musi wierzyć w swoją wartość, żeby przetrwać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof i kulturoznawca związany z Uniwersytetem Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat kształtuje nas, my kształtujemy świat

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 11:15
Spotkania z ludźmi, dzięki którym ten świat jest lepszy, to wielka radość, ale także przywilej. W tej audycji poznaliśmy kolejne takie osoby: kobietę i mężczyznę. Ona napisała książkę o kształtowaniu naszego życia w pracy, on ruszył na wyprawę brzegami Wisły - rzeki, która przez wieki kształtowała Polskę.
rozwiń zwiń