X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cezary Borowy: więzienie w Indiach jest mocnym przeżyciem

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 10:15
- Miałem w sobie potrzebę na swoisty coming out, powiedzenie prawdy o własnym życiu - stwierdził na antenie Polskiego Radia 24, Cezary Borowy, pisarz i autor książki "Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach".
Audio
  • Cezary Borowy o swojej przygodzie w Indiach [23.11.20] ("Rozpruwacz kulturalny")
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Akshath Photography

"Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach" to retrospekcja Cezarego Borowego o pobycie w Indiach. Autor publikacji w rozmowie z Jakubem Morozem opowiedział m.in. o motywach powstania książki.


Nehru_663.jpg
Jawaharlal Nehru – mędrzec z Kaszmiru

- Jestem pierwszą osobą, która nazwała pewne rzeczy po imieniu, ponieważ w latach 80. Polacy dosyć masowo handlowali. Handlowali na trasach zagranicznych. Myślę, że w każdej rodzinie, gdyby poszukać, znalazłby się wujek albo ciocia, którzy jeździli do Budapesztu, Stambułu czy NRD, przywozili jakieś rzeczy, tam coś sprzedawali - powiedział gość "Rozpruwacza kulturalnego".

Dlaczego Indie?

W 1987 roku Cezary Borowy otrzymał gazetę "Polityka", w której przeczytał artykuł o polskich grupach przemytników w Indiach. Postanowił ich odnaleźć i do nich dołączyć. - Byłem w Azji w latach 80. trzy lata. Zajmowałem się tam handlem pomiędzy Singapurem a Indiami. - Nikt o tej mojej aktywności nie wiedział. To był najciekawszy okres w moim życiu, który ukształtował mnie jako człowieka, jako mężczyznę - powiedział gość audycji.

Nie zapomnieć

Jak powiedział Cezary Borowy, książka powstała, by utrwalić w pamięci tamten czas, tamtą społeczność. - Działaliśmy tam w zorganizowanych grupach, tego wymagał ten biznes, by całość była opłacalna. W związku z tym stworzyliśmy taką społeczność młodych ludzi, studentów, lekarzy dziennikarzy, prawników, różnych specjalistów z wyższym wykształceniem. To była bardzo fajna społeczność, o której nikt nie miał pojęcia.


1200_książka_shutterstock.jpg
"Chantal Delsol pyta o prawdę". Socjolog o książce "Czas wyrzeczenia"

- My w sumie też uważaliśmy, że po prostu handlujemy pomiędzy Singapurem a Indiami. Pisząc tę książkę, postanowiłem nazwać rzeczy po imieniu, bo to był handel bez płacenia podatków i cła, czyli po prostu przemyt - dodał Cezary Borowy.


Posłuchaj
22:33 PR24_MPLS 2020_11_23-23-35-44.mp3 Cezary Borowy o indyjskiej przygodzie życia [23.11.20] ("Rozpruwacz kulturalny")

 

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

Gość: Cezary Borowy, pisarz

Data emisji: 23.11.2020

Godz. emisji: 23.34

kmp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Stempowski. Samotny wędrowiec na ścieżkach XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 05:45
Pisał o sobie: "chodziłem zawsze z dala od wielkich dróg, ścieżkami mało wydeptanymi". Jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, krytyk literacki, współpracownik paryskiej "Kultury" zmarł 4 października 1969 w Bernie w Szwajcarii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat kształtuje nas, my kształtujemy świat

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 11:15
Spotkania z ludźmi, dzięki którym ten świat jest lepszy, to wielka radość, ale także przywilej. W tej audycji poznaliśmy kolejne takie osoby: kobietę i mężczyznę. Ona napisała książkę o kształtowaniu naszego życia w pracy, on ruszył na wyprawę brzegami Wisły - rzeki, która przez wieki kształtowała Polskę.
rozwiń zwiń