X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Skąd prawo czerpie swoją legalizację". Rozważania filozofa o pojęciach i legitymizacji prawa

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 15:22
- Prawnik (...) zwykle nie zastanawia się nad takimi fundamentalnymi pojęciami jak sprawiedliwość, wina, jak norma prawna w takim abstrakcyjnym sensie. To robi już filozof - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bogdan Dziobkowski, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego, zastanawiając się nad znaczeniem filozofii w funkcjonowaniu prawa. 
Audio
  • Dr Bogdan Dziobkowski o książce pt. "Filozofia prawa" (Rozpruwacz kulturalny)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Proxima Studio

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się niedawno książka pt. "Filozofia prawa", której jednym z autorów jest dr Bogdan Dziobkowski. Publikacja zawiera czterdzieści oryginalnych tekstów dotyczących szeroko obecnie dyskutowanych zagadnień, m.in. rządów prawa, konstytucji, suwerenności, równości i dyskryminacji, wolności słowa, prawa własności, charakteru norm prawnych, funkcjonowania prawa, sędziów i sądów, etyki prawniczej, rozumowań prawniczych, odpowiedzialności, winy i kary, sprawiedliwości czy nieposłuszeństwa obywatelskiego. 

listy 1200.jpg
Prof. Jastrzębski o tym, dlaczego kultura europejska zaczęła nienawidzić samej siebie

Filozofia i prawo

Podczas rozmowy współautor książki zastanawiał się nad znaczeniem filozofii dla rozwoju i funkcjonowania prawa jako dziedziny społecznej. - Z tego dystansu, który daje filozofia, możemy postawić pytania o znaczenie pojęć, którymi operujemy - zauważył Dziobkowski. 

Posłuchaj
22:59 _PR24_AAC 2020_11_09-23-36-13.mp3 Dr Bogdan Dziobkowski o książce pt. "Filozofia prawa" (Rozpruwacz kulturalny) 

- Jak to się dzieje, że prawo w ogóle obowiązuje, skąd prawo czerpie swoją legalizację - doprecyzował filozof. 

W trakcie audycji gość odniósł się także do początkowych obaw, który towarzyszyły ustanawianiu instytucji mających interpretować ustawę zasadniczą. - Były zbudowane na dość słusznej intuicji, że władza takich osób, które są ostateczną instancją rozstrzygającą, co tak naprawdę mówi konstytucja, będzie bardzo duża. Tak duża, że stanie się zagrożeniem dla demokracji - powiedział.   

Autor zwrócił także uwagę na problem niemożności oderwania się od zastanej perspektywy jednostki, co dotyczy również sędziów instytucji interpretujących prawo.  - Nie ma czegoś takiego jak zbiór mędrców, którzy są wyrwani z kontekstu społecznego, którzy potrafią spojrzeć na pewien przepis prawny z perspektywy czystego, niezanieczyszczonego jakimiś systemami wartości, podmiotu - powiedział.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: dr Bogdan Dziobkowski (filozof z UW)
Data emisji: 09.11.2020
Godzina emisji: 23.35

kb/PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Historyk: 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 07:43
- 1 i 17 września 1939 r. są równorzędne. Nie można wytłumaczyć tych dat bez 23 sierpnia, a więc paktu Hitler-Stalin przeciwko Polsce i innym krajom. Wtedy podzielono strefy wpływów i zdecydowano o agresji na Polskę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chantal Delsol pyta o prawdę". Socjolog o książce "Czas wyrzeczenia"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 10:00
- Autorka mocno krytykuje pojęcie konsensusu politycznego - tak mówił w Polskim Radiu 24 socjolog, dr Marcin Darmas o książce Chantal Delsol, "Czas wyrzeczenia".
rozwiń zwiń