X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pomiędzy krzykiem a chłodnym spojrzeniem". Juliusz Gałkowski o twórczości Louise Glück

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 10:01
- Mamy do czynienia z osobą, która zna doskonale literaturę amerykańską i światową, z pełną świadomością nawiązuje do literatury klasycznej. Pojawiają się w jej tomach także formuły fabuł, zna prozę i potrafi przełożyć ją w poetyckie przypowieści - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski, historyk sztuki, tłumacz twórczości laureatki. 
Louise Glck
Louise GlückFoto: Ron Sachs - CNP / PAP

Laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2020 została amerykańska poetka Louise Glück "za bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną" - ogłosiła Szwedzka Akademia w czwartek. Twórczość poetki, która w młodości cierpiała na anoreksję, uchodzi za mroczną i dotykającą dramatycznych aspektów egzystencji.

shutterstock nagroda nobla 1200.jpg
Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiej poetki Louise Glück. "To poetka intelektualistka"

Juliusz Gałkowski przywołał wypowiedź jednego z przedstawicieli Szwedzkiej Akademii, który opisując dorobek laureatki, stwierdził, że poetka „osobiste doświadczenie potrafiła zmienić siłą swojej pięknej poezji w doświadczenie uniwersalne”. To coś bardzo prawdziwego. Louise Glück posługuje się do tej przemiany szeregiem sposobów. To niej jest tak, że pisze tylko o klasycznej literaturze. Mamy do czynienia z literaturą rozpiętą pomiędzy krzykiem i targaniem wnętrza autorki, a z drugiej strony dosyć klasycznym chłodnym spojrzeniem, ujmowanie w pewne prawdy tego, co jest bardzo indywidualne czy wręcz egotyczne - mówił gość audycji.

Posłuchaj
23:36 _PR24_AAC 2020_10_12-23-35-54.mp3 13.10.2020 (Polskie Radio 24 / Rozpruwacz kulturalny)

Louise Glück w swojej twórczości nawiązuje do mitologii greckiej i rzymskiej, jest znana z precyzji i pomijania przymiotników. Jak wyjaśniał w laudacji Anders Olsson ze Szwedzkiej Akademii, "głos Louise Glück jest bezkompromisowy, a w jej dziełach komizm łączy się z kąśliwym dowcipem. W jej wierszach jaźń nasłuchuje podszeptów snów i złudzeń i nikt nie może być dla niej surowszy niż ona sama".

Noblistka urodziła się 22 kwietnia 1943 roku w Nowym Jorku. Jest laureatką wielu amerykańskich nagród m.in. National Humanities Medal, Pulitzer Prize, National Book Award, National Book Critics Circle Award, Bollingen Prize. Twórczość Glück często określana jest jako autobiograficzna, intensywna emocjonalnie, zakorzeniona w mitologii, historii, opisująca doświadczenie życia we współczesnym świecie. 

W audycji Juliusz Gałkowski zaprezentował utwory Louise Glück w swoim tłumaczeniu i interpretacji. 

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: Juliusz Gałkowski 

Data emisji: 12.10.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/ka