X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zawołani po imieniu" – przywrócić pamięć o bohaterach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 23:59
- W tej chwili jest ostatni moment, by docierać do świadków historii. Dla nas to również okazja do tego, by docenić ofiarę i oddać hołd szlachetnej i pięknej postawie, która z jest świadectwem zachowania człowieczeństwa w czasie całkowicie nieludzkim - tak o wystawie  i projekcie "Zawołani po imieniu" powiedział dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Jeden z elementów wystawy Zawołani po imieniu
Jeden z elementów wystawy "Zawołani po imieniu"Foto: twitter.com/MKiDN_GOV_PL

Wystawę "Zawołani po imieniu" zorganizował Instytut Pileckiego. Ekspozycja, przedstawiona w warszawskim Domu Bez Kantów, w pomieszczeniach będących nową przestrzenią wystawienniczą Instytutu, jest pierwszą wystawą opowiadającą historie "Zawołanych po imieniu", czyli Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej za pomoc udzielaną Żydom.

Piotr Glinski wystawa pap 1200.jpg
Minister kultury: ta wystawa przywraca "Zawołanym" należne miejsce w zbiorowej pamięci o II wojnie światowej

Ostatni moment

Postacie "Zawołanych po imieniu" zostały przedstawione poprzez opisy, materiały audiowizualne i graficzne (zdjęcia współczesne i archiwalne, nagrania, skany dokumentów), jak i poprzez autentyczne przedmioty, które należały do zamordowanych.

Posłuchaj
22:13 PR24_MPLS 2020_10_05-23-36-46.mp3 Dr Wojciech Kozłowski o znaczeniu wystawy i projektu "Zawołani po imieniu" ("Rozpruwacz kulturalny")

- Historie te przez wiele lat nie wybrzmiewały i mało kto o nie pytał. W tej chwili jest ostatni moment, by docierać do ludzi pamiętających te wydarzenia. Dla nas to również okazja, by docenić ofiarę i oddać hołd szlachetnej i pięknej postawie, która z jest świadectwem zachowania człowieczeństwa w czasie całkowicie nieludzkim - stwierdził dr Wojciech Kozłowski.

Życie w cieniu niemieckiej machiny terroru

Zaprezentowane są losy rodzin, osieroconych przez zamordowanych bohaterów. Ukazany jest także kontekst – realia życia w tamtych latach i funkcjonowanie niemieckiej machiny terroru, jakiemu poddani byli mieszkańcy okupowanej Polski. Dopiero wiedza o tym terrorze pozwala właściwie zrozumieć opowiadane historie. Wystawa opracowana została w całości w dwóch językach, po polsku i po angielsku.

upamiętnienie juszczykowska tomaszów1200.jpg
Tomaszów Mazowiecki. Instytut Pileckiego upamiętnił Karolinę Juszyczykowską

Nie tylko wystawa, również projekt

"Zawołani po imieniu" to również tytuł szerszego projektu Instytutu Pileckiego poświęconego osobom narodowości polskiej zamordowanym za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się bohaterstwem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak te historie nieznane są ogółowi społeczeństwa.

- Cieszymy się, że historie tych ludzi oraz ich doświadczenia możemy przywrócić naszej wspólnej pamięci o II wojnie światowej. To grupa rodzin najbardziej poszkodowanych spośród tych, które zdecydowały się na pomoc Żydom. Członkowie tych rodzin zapłacili bowiem najwyższą cenę, często ginęli razem z tymi, których chcieli uratować - wskazał dr Kozłowski.

Przywrócenie pamięci

Projekt powstał z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi. Składa się na niego również szereg działań promocyjnych, edukacyjnych oraz naukowych. Akcja przywraca pamięć o ludziach, których imiona i nazwiska zbyt długo pozostawały niewypowiedziane, a którzy wykazali się odwagą, empatią, a także ludzką solidarnością.

Dyrektor Instytutu Pileckiego zaznaczył, że wspomniani ludzie byli długo na marginesie naszej pamięci. - Nasz projekt przywraca ich do głównego nurtu - dodał. 

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego
Data emisji: 05.10.2020
Godzina emisji: 23.36

instytutpileckiego.pl/PAP/Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Wystawa i film o Polakach ratujących Żydów. Wyjątkowe wydarzenie w Pradze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 05:39
W synagodze Meisela w Pradze przedstawiono dokonania polskich dyplomatów, którzy w czasie II wojny światowej ratowali europejskich Żydów. O "Grupie Ładosia" mówił dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski, a goście zobaczyli film "Paszporty Paragwaju".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Danuta Drywa: rząd polski nie tylko wpierał akcje ratowania Żydów, ale i finansował je

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 14:00
- Poselstwo RP w Bernie było jedną z nielicznych placówek dyplomatycznych, polskich, które działały w Europie w czasie wojny - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Danuta Drywa, autorka książki "Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia". Gościem audycji był też dr Jakub Kumoch, ambasador RP w Turcji.
rozwiń zwiń