X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Po przełomie wypadła z głównego nurtu debaty". Dr Paweł Ukielski o polityce historycznej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 10:00
- Po 1989 r. przyjęto formułę porzucenia przeszłości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i autor książki "Pamięć Polski, pamięć sąsiadów. Pamięć Europy”.
Paweł Ukielski
Paweł UkielskiFoto: PR24/TB

Gość PR24 mówił o drodze jaką Polska przebyła w rozumieniu polityki historycznej. Jego zdaniem, droga ta była długa, ale pozytywna.

- Szeroko pojmowana polityka historyczna jest faktem, natomiast spór dotyczy tego, jak ją prowadzić, jak instytucjonalnie powinna być prowadzona, jaką rolę powinny mieć tu rozmaite instytucje o różnym statusie, a to element demokracji właśnie - powiedział gość PR24.


protest free shutterstock 1200.jpg
"Rozpruwacz kulturalny" o ruchach społecznych

"Zapełniać białe plamy"

Jak podkreślił, polityka historyczna, która dominowała w Polsce po upadku komunizmu, charakteryzowała się hasłem "zostawmy historię historykom". To jego zdaniem, spowodowało sytuację paradoksalną bo wreszcie można było historię badać i zapełniać "białe plamy".

- Jednocześnie wypadła ona poza główny nurt debaty publicznej, bo politycy w większości uważali, że obecnie trzeba napawać się wolnością, budować osobisty dobrobyt, a o przeszłości nie myśleć. Nazwałbym to liberalnym podejściem, czyli takim, które podkreśla to, że państwo powinno przestać się zajmować pamięcią zbiorową - mówił dr Paweł Ukielski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
21:50 PR24_MPLS 2020_09_21-23-36-08.mp3 Dr P. Ukielski o polityce historycznej ("Rozpruwacz kulturalny")

 

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Paweł Ukielski (wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 21.09.2020

Godzina emisji: 23.35

Polskie Radio 24

Czytaj także

Prof. Jastrzębski o tym, dlaczego kultura europejska zaczęła nienawidzić samej siebie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 23:59
- Kultura musi wierzyć w swoją wartość, żeby przetrwać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof i kulturoznawca związany z Uniwersytetem Warszawskim.
rozwiń zwiń