X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Jastrzębski o tym, dlaczego kultura europejska zaczęła nienawidzić samej siebie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 23:59
- Kultura musi wierzyć w swoją wartość, żeby przetrwać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof i kulturoznawca związany z Uniwersytetem Warszawskim.
Okładka książki prof. B. Jastrzębskiego i K. Dorosza Listy o wolności i posłuszeństwie, wyd. PIW
Okładka książki prof. B. Jastrzębskiego i K. Dorosza "Listy o wolności i posłuszeństwie", wyd. PIWFoto: piw.pl

"Listy o wolności i posłuszeństwie" autorstwa prof. Bartosza Jastrzębskiego i Krzysztofa Dorosza są jednocześnie zaskakująco intymnym świadectwem duchowych zmagań, jak i intelektualnym wyrazem zatroskania o wartości chrześcijańskie tonące w pluralizmie nowoczesnych propozycji ideowych. To prawdziwa szkoła dialogu międzyreligijnego, ale także po prostu międzyludzkiego.

Herb Rzeczypospolita Obojga Narodów 1200.jpg
"Atak na szeroko pojętą kulturę kraju". Dr Jacek Kordel o wojnach kulturowych

Zarówno Dorosz jak i Jastrzębski zwracają się nieustannie do wielkich przewodników i mistrzów, którzy kształtowali tradycję Kościoła katolickiego oraz protestanckiego - Karla Bartha, Mistrza Eckharta czy szczególnie ciekawego w tym kontekście - konwertyty J.H. Newmana. Oprócz wartości refleksji i wiedzy bezpośrednio w niej zawartej książka niesie również naukę ukrytą między wierszami. Jest świadectwem odwagi pozwalającej wkładać klin w letnią i mdłą rzeczywistość - odnawiać zagadnienia, które okazały się zbyt trudne, by mogły być modne: pytanie o pochodzenie zła, wolną wolę, łaskę.

Czytaj także:

- Wcześniej nie znaliśmy się osobiście. (...) Znaleźliśmy wiele punktów wspólnych w naszym widzeniu stanu religii, ale także stanu kultury europejskiej, lecz i pewne różnice, która pomiędzy nami iskrzyły i nadawały tej korespondencji takiego "pazurka" - wspominał wymianę korespondencji w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Jastrzębski, współautor publikacji.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
22:23 PR24_MPLS 2020_08_24-23-36-40.mp3 Prof. Bartosz Jastrzębski o "Listach o wolności i posłuszeństwie", których jest współautorem ("Rozpruwacz kulturalny"/Polskie Radio 24)

 

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: prof. Bartosz Jastrzębski

Data emisji: 24.08.2020

Godzina emisji: 23.36

Polskie Radio 24/piw.pl/st

Czytaj także

"Rozpruwacz kulturalny". Dom bolszewickiej elity w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 23:59
O historii rewolucyjnej generacji młodych bolszewików na przykładzie opowieści nakreślonej przez Yuri'a Slezkine’a w jego ponad tysiącstronicowej książce "Dom władzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce postępuje proces laicyzacji?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 21:13
- Przyczyny, z powodu których język chrześcijański przestaje być rozumiany przez niektórych ludzi, mają charakter zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Chodzi o zmiany kulturowe inicjowane przez środowiska lewicowo-liberalne oraz o to, że Kościół nie jest skuteczny w komunikowaniu się tym językiem - powiedział dr Marcin Kędzierski, główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń