X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Polskie zwycięstwo 1920". Szersza perspektywa wojny polsko-bolszewickiej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 00:01
- Zadaniem historiografii polskiej jest przypominanie o wojnie polsko-bolszewickiej, jako jednym z najważniejszych wydarzeń tamtego czasu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Mirowski, historyk. - Książka "Polskie zwycięstwo 1920" opisuje nie tylko clou całego konfliktu, ale opisuje go szerzej - zaznaczył. 
inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 roku
inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 rokuFoto: DAREK REDOS/REPORTER

15 sierpnia przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji Muzeum Historii Polski przygotowało wydawnictwo "Polskie zwycięstwo 1920".

agnieszka kamińska pap 1200.jpg
Dr Agnieszka Kamińska: wspaniałe wydawnictwo Polskiego Radia o bitwie, która ocaliła Europę

Eklektyczne ujęcie problemu

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że to książka eklektyczna, będąca zbiorem różnych tekstów znanych i wybitnych historyków. - Ma ambicje opisać wojnę polsko-bolszewicką nie tylko z perspektywy zmagań militarnych, tylko od strony dyplomatycznej, jak radziło sobie społeczeństwo, jak finansowano tę wojnę i wreszcie, jak wojna polsko-bolszewicka jest pamiętana - wskazał gość "Rozpruwacza kulturalnego". 

- Dlatego, wydaje mi się, ta książka jest ciekawa i innowatorska. Opisuje nie tylko clou całego konfliktu, ale opisuje go szerzej. Wydaje mi się, że autorzy, których udało nam się zaprosić, zapewniają ten eklektyzm - zaznaczył. 

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że w opinii Zachodu, wojna polsko-bolszewicka nie jest należycie rozpoznana. - Postaci takie, jak Norman Davies, przecierał szlaki opisywania bitwy Warszawskiej. Naszym zadaniem - mówię o historiografii polskiej - jest przypominanie o wojnie polsko-bolszewickiej, jako jednym z najważniejszych wydarzeń tamtego czasu - przypomniał dr Mikołaj Mirowski. 

W rozmowie więcej na temat wojny polsko-bolszewickiej i książki jej poświęconej. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 


Posłuchaj
22:36 RozpruwaczPR24_MPLS 2020_08_10-23-36-19.mp3 Dr Mikołaj Mirowski o książce poświęconej Bitwie Warszawskiej "Polskie Zwycięstwo 1920" ("Rozpruwacz kulturalny"/ PR24)

 

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

ProwadzącyJakub Moroz

Gość: dr Mikołaj Mirowski (historyk, współpredaktor tomu "Polskie zwycięstwo 1920")

Data emisji: 10.08.2020

Godzina emisji: 23.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Jabłonka: rząd Obrony Narodowej był rządem chłopsko-robotniczym

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 13:02
- Armia Czerwona, wszędzie gdzie doszła, głosiła sojusz robotniczo-chłopski. To był chwytliwy postulat. Na to polskie siły polityczne odpowiedziały wystawieniem rządu chłopsko-robotniczego z premierem Witosem - przywódcą ludowców i wicepremierem Daszyńskim - przywódcą robotników - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedstawiciele ambasady RP w Mińsku odwiedzili miejsca pamięci bohaterów wojny polsko-bolszewickiej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 23:42
Wilejka, Kurzeniec i Radoszkowicze na Białorusi to kolejne cmentarze żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej, które odwiedzili w środę dyplomaci z ambasady RP w Mińsku w ramach objazdu miejsc pamięci z okazji 100. rocznicy tej wojny.
rozwiń zwiń