X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Codzienność. Sierpień - wrzesień 1944". Powstanie Warszawskie oczami kobiety

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 11:50
- Dwa miesiące Powstania Warszawskiego miały ogromny wpływ na całe życie Teresy Sułowskiej-Bojarskiej. Po wojnie została pedagogiem, pisała książki. Jest autorką powieści, opowiadań i wspomnień, w tym książki "Codzienność. Sierpień - wrzesień 1944" - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Sierpień 1944 roku w Warszawie - groby uliczne
Sierpień 1944 roku w Warszawie - groby uliczneFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jej relacja, choć spisana nie na gorąco, a wiele lat po wojnie, uderza detalami i rytmem. Łączniczka, której oczami oglądamy obronę "Mokotowskich Termopil", przechodzi przyspieszony kurs życia i człowieczeństwa, w ciągu kilkudziesięciu dni dowiadując się wszystkiego o bohaterstwie i o ludzkiej podłości, o cnocie odwagi i hańbie bestialstwa. Jednak "Codzienność. Sierpień - wrzesień 1944" to także książka kobieca. 

Dmitrowicz.jpg
Historyk: nie mam odwagi oceniać decyzji powstańców, wiem za to, że jesteśmy im winni pamięć i cześć

- Autorka zabiera nas na zaplecze frontu. Pokazuje, jak Powstanie Warszawskie wyglądało tam, gdzie była ludność cywilna, służby pomocnicze, pokazuje ich pracę. Zwraca uwagę na życie codzienne, zachowania i nastroje warszawiaków. Przestawia prawdziwy obraz powstania, niczego nie lukruje, nie upiększa - powiedziała Katarzyna Utracka.

Posłuchaj
21:49 RozpruwaczKulturalny.mp3 Dr Katarzyna Utracka o książce "Codzienność. Sierpień - wrzesień 1944" (Rozpruwacz kulturalny)

 

Jej zdaniem z książki przebija autentyzm. - Możemy dowiedzieć się, co powstańcy jedli, jak się ubierali. Teresa Sułowska-Bojarska przedstawia szczegóły poprzez zapachy, smaki i kolory. Dzięki temu przedstawiony obraz jest pełny. Przy lekturze czujemy się jakby przeniesieni do powstańczej Warszawy. Autorka odtwarza, jak miasto wyglądało w pierwszych dniach powstania przystrojone w biało-czerwone flagi oraz stopniową zagładę. To jest po prostu świetna literatura, czyta się jednym tchem - podkreśliła Katarzyna Utracka. 

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że książka "Codzienność. Sierpień - wrzesień 1944" jest do przeczytania dla każdego. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 03.08.2020

Godzina emisji: 23.36

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Godzina "W" na zdjęciach. Tak Warszawa oddała hołd powstańcom [GALERIA]

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 18:30
O 17.00, w godz. "W", o której 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje oraz autobusy.
rozwiń zwiń