"To sól kina amerykańskiego". Prof. Piotr Kletowski o gatunkach filmowych

2020-07-07, 08:30

"To sól kina amerykańskiego". Prof. Piotr Kletowski o gatunkach filmowych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Fer Gregory/shutterstock.com

- Utarło się, że kino amerykańskie to kino gatunkowe, a europejskie - bardzo od gatunków odległe, takie artystyczne, modernistyczne. Ten podział nie jest jednak zbyt sztywny i wcale nie taki jednoznaczny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kletowski, filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" opowiedział o książce zatytułowanej "Europejskie kino gatunków 2", której jest współautorem.

Drugi tom Europejskiego kina gatunków stanowi kontynuację pionierskiej publikacji z 2017 roku. Jego redaktorzy podjęli odważną próbę zaprezentowania wielu niezwykle interesujących i dotychczas bardzo rzadko opisywanych gatunków filmowych, takich jak poliziotteschi, macaroni combat, peplum czy ballada filmowa.

Gatunkowe produkcje jako nośniki istotnych kontekstów

Większość omówionych w niniejszej książce fenomenów pozwala postawić pod znakiem zapytania klasyczne kategorie filmowej rozrywki i komercji, które zazwyczaj przeciwstawia się konwencjom i typologizacjom z kręgu kina autorskiego i artystycznego. Za sprawą analiz poszczególnych badaczy – zarówno profesjonalnych filmoznawców, jak i doświadczonych entuzjastów popularnej sztuki filmowej – gatunkowe produkcje autorów takich jak Mario Bava, Jean Rollin, Lars von Trier, Just Jaeckin czy Sergio Sollima jawią się jako skarbnice wiedzy historycznej, nośniki istotnych kontekstów kultury europejskiej oraz źródła inspiracji dla współczesnych filmowców na całym świecie.


Posłuchaj

6.07.2020 prof. Piotr Kletowski o książce swego autorstwa “Europejskie kino gatunków 2”. (Rozpruwacz Kulturalny / PR24) 22:53
+
Dodaj do playlisty

 

- Autorzy prac wywodzą się z różnych środowisk, co pozwala podkreślić skomplikowaną naturę sposobów funkcjonowania kina gatunków w Europie, ale także zapoznać się z różnorakimi perspektywami analitycznymi i interpretacyjnymi, które nie zawsze i z niejakim trudem mają okazję pojawiać się w filmoznawczym obiegu akademickim (…). Ten zbiór tekstów jest pracą, która – choć na różne sposoby – zainteresuje zarówno filmoznawców, jak i pasjonatów kina. To lektura, która uświadamia, że debata o filmie toczy się nie tylko w Akademii, lecz również w innych obszarach specjalistycznej komunikacji i ma ona walor poznawczy, którego nie można nie docenić - czytamy w recenzji prof. Barbary Gizy z SWPS.

"Czymże byłaby amerykańska fantastyka filmowa bez niemieckiego ekspresjonizmu filmowego"

Gość PR24 wyjaśniał m.in. po co nam w ogóle rozważania nad gatunkami filmowymi? - To sól kina amerykańskiego. Obowiązuje tam podział, który moim zdaniem jest błędny. Utarło się, że kino amerykańskie to kino gatunkowe, a kino europejskie to kino, które jest odległe od gatunków, takie kino artystyczne, modernistyczne. Ten podział nie jest taki sztywny i jednoznaczny. W kinie europejskim także realizowano filmy gatunkowe - tłumaczył prof. Piotr Kletowski.


Powiązany Artykuł

Jan Komasa pap_20200305_2A5.jpg
"Nowy film Komasy stał się ofiarą koronawirusa". Eksperci o kulturze, hejcie i elitach

W audycji m.in. o amerykańskim kinie grozy i tamtejszej fantastyce filmowej. - Czymże byłaby amerykańska filmowa fantastyka, horrory, gdyby nie wkład twórców niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, takich filmowców jak m.in. Friedrich Wilhelm Murnau, który kino grozy robił już w Niemczech i przyjechał do Hollywood - mówił gość audycji.

W audycji także pożegnanie Ennia Morriconego. - To był tytan pracy, ma w swojej filmografii ok. 500 filmów, większość to kompozycje do filmów europejskich. Jego wizytówką były kompozycje do spaghetti westernów i do filmu gangsterskiego - przypomniał mistrza muzyki filmowej prof. Piotr Kletowski.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość:  prof. Piotr Kletowski, filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego 

Data emisji: 06.07.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/tb

Polecane

Wróć do strony głównej