X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pisarstwo Flannery O’Connor

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 07:24
W "Rozpruwaczu kulturalnym" rozmowa z Michałem Gołębiowskim, literaturoznawcą związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz pismem "Christianitas". Tematem audycji była twórczość Flannery O’Connor w związku z ukazaniem się na polskim rynku tomu opowiadań zebranych autorki.
Audio
  • Michał Gołębiowski o twórczości Flannery O’Connor, w tym o tomie opowiadań "Ocalisz życie, może swoje własne" ("Rozpruwacz kulturalny"
Okładka tomu opowiadań Ocalisz życie, może swoje własne
Okładka tomu opowiadań "Ocalisz życie, może swoje własne"Foto: mat. pras.

"Ocalisz życie, może swoje własne". Taki tytuł nosi tom opowiadań zebranych Flannery O’Connor, jednej z najwybitniejszych amerykańskich pisarek. To właśnie z nim mogą od niedawna zapoznać się polscy czytelnicy.

4k.jpg
Katarzyna Sarek: tłumaczenie Yan Linke nie jest bardzo przyjemnym zajęciem

Jak podkreślił prowadzący audycję, Flannery O’Connor to postać, której dzieła nie są w Polsce zbyt szeroko znane. Jej proza była już co prawda wydawana w PRL, ale trudno powiedzieć, by została w Polsce szerzej przyjęta. Z drugiej zaś strony to autorka tyleż wybitna, co paradoksalna. To głęboko wierząca katoliczka, której twórczość obrazuje często smutek, banalność oraz podłość życia.

Autorka deklarowała, że w swoim pisarstwie poszukuje ingerencji łaski w rzeczywistość, ale zarazem opisywała tę rzeczywistość jako koszmarną, dla wielu przerażającą, porównywaną niekiedy z horrorem.

Więcej o postaci Flannery O’Connor i jej twórczości w całej rozmowie z Michałem Gołębiowskim. Zapraszamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: Michał Gołębiowski, literaturoznawca
Data emisji: 01.06.2020
Godzina emisji: 23.37

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tahar Djaout - algierski autor, który zginął za wolność słowa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 23:59
Gabriela Hałat jest autorką tłumaczenia z języka francuskiego powieści Tahara Djaouta "Ostatnie lato rozumu". W audycji "Rozpruwacz kulturalny" opowiedziała o algierskim poecie, pisarzu i dziennikarzu, który zginął w wieku 39 lat w zamachu terrorystycznym skierowanym przeciwko niemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ród Pułaskich w dwóch tomach

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 23:59
Na rynku wydawniczym ukazał się właśnie pierwszy tom historii rodu Pułaskich. O swojej debiutanckiej powieści historycznej opowiadał w audycji "Rozpruwacz kulturalny" autor, prof. Wojciech Kudyba, literaturoznawca, poeta i pisarz.
rozwiń zwiń