X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Książka "Święty ład". Sinolog: Azja jest mozaiką wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 14:12
- Ta książka powinna być rekomendowaną, jeśli nie obowiązkową lekturą dla wszystkich europocentryków, ponieważ my nakładamy współczesne klisze na sprawy historyczne - mówił o książce "Święty ład. Stosunki międzynarodowe w Azji od czasów Chyngis-chana" prof. Jerzy Bayer, sinolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Prof. Jerzy Bayer o książce "Święty ład" (Rozpruwacz kulturalny)
Okładka książki Święty ład. Stosunki międzynarodowe w Azji od czasów Chyngis-chana
Okładka książki "Święty ład. Stosunki międzynarodowe w Azji od czasów Chyngis-chana"Foto: mat.promocyjne

Myślą przewodnią książki jest ukazanie różnorodności dawnych form porządku prawnego w społeczeństwach i państwach azjatyckich, nakładania się tych nierzadko bardzo odmiennych wzorców na siebie, sprzecznych narracji historycznych dotyczących spraw spornych, a przez to także źródeł współczesnych napięć i konfliktów.

- W Europie mamy do czynienia z porządkiem, który zaistniał w połowie XVII wieku, po wojnie 30-letniej.  Powstały państwa narodowe, uzgodniono, że wszystkie są sobie równe, wypracowano formuły współistnienia oparte na tym założeniu. Potem potwierdził to Kongres Wiedeński, doszły do tego uzgodnienia XX wieku, w tym związane z ONZ. W Azji nic takiego nie miało miejsca. Na tym kontynencie mamy do czynienia z największą różnorodnością kultur, języków, systemów, sposobów rządzenia i tradycji, mamy mozaikę wszystkiego - powiedział prof. Jerzy Bayer.

Konfucjanizm

Azja wschodnia zawsze koncentrowała się wokół Chin, w tym konfucjanizmu. - Konfucjusz był nieodzownym synem swojego narodu, który zaproponował przeniesienie struktury rodzinnej na strukturę państwa. Wynikało to chińskiej tradycji, kultu przodków. To jest ta rdzenna religia Chińczyków. W rodzinie, podobnie jak w państwie musiał być zarządca - cesarz. Istniała cała struktura hierachiczna, której ściśle przestrzegano. Jej ślady mamy do dziś w postaci kultu senioratu. W Japonii czy Korei Południowej ministrem nie zostanie 30-latek, co w Europie się zdarza. W Azji jest to niemożliwe - tłumaczył sinolog. Jego zdaniem Chiny tak naprawdę nigdy nie odeszły od tradycyjnej koncepcji sprawowania władzy. - Istniały okresy, gdy nie dysponowały odpowiednią siłą, aby to pokazać, ale już współcześni przywódcy Chin wysyłają sygnały, że Chinom należy się poczesne miejsce w konfiguracji politycznej świata - podkreślił gość Polskiego Radia 24. Dodał, że Chiny cały czas myślą o sobie jako o Państwie Środka. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: prof. Jerzy Bayer (sinolog, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24


Zobacz więcej na temat: Chiny Azja KULTURA HISTORIA

Czytaj także

Rewolucja kulturalna w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 05:30
16 maja 1966 roku Mao Zedong podjął próbę wyeliminowania swych politycznych rywali i wprowadzenia w życie ideologii maoizmu. Rewolucja przyniosła komunistycznym Chinom destrukcję gospodarki, kultury i społeczeństwa.
rozwiń zwiń