X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rozpruwacz Kulturalny". Rozmowa o książce "Kobiety niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 12:00
- Kobiety, które przystąpiły do Polskich Drużyn Strzeleckich były wychowane w etosie polskich powstań narodowych, w rodzinach gdzie pielęgnowano polski patriotyzm i idee niepodległości - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Marta Sikorska-Kowalska, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego.
Audio
  • Marta Sikorska-Kowalska: Kobiety, które przystąpiły do Polskich Drużyn Strzeleckich, były wychowane w etosie polskich powstań narodowych(...) (Rozpruwacz Kulturalny / PR24)
Przyjazd Michaliny Mościckiej do Warszawy
Przyjazd Michaliny Mościckiej do WarszawyFoto: NAC

Tematem audycji była książka „Kobiety niepodległości. Wspomnienia z lat 1910-1918” wydana przez Muzeum Historii Polski.

Oprócz żon najbardziej wpływowych polityków epoki, m.in. Michaliny Mościckiej, Heleny Paderewskiej, Marii Wojciechowskiej realny wpływ na wydarzenia po 1910 roku miały mniej znane kobiety zaangażowane w walkę o niepodległość Polski u progu II Rzeczypospolitej. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" rozmawiano właśnie o tym nieczęsto wspominanym fragmencie naszej historii. 

"Do wojny przygotowywały się co najmniej od roku 1910"

Na tom składają się wspomnienia jedenastu uczestniczek ruchu niepodległościowego. W książce zamieszczono wspomnienia Jadwigi Barthel de Weydenthal, Janiny Benedekówny, Haliny Chełmickiej, Wandy Gertz, Barbary Kossuthówny, Stefanii Kudelskiej, Zofii Plewińskiej, Marii Rychterówny, Hanny Rzepeckiej, Zofii Szturm de Sztrem i Zofii Zawiszanki. Szkice te stanowią obszerny wybór spośród relacji uczestniczek walki o niepodległość zawartych w dwóch tomach opublikowanych pod koniec trzeciej dekady XX wieku przez komitet redakcyjny pod przewodnictwem Aleksandry Piłsudskiej. W niniejszym wydaniu teksty uporządkowano tak, by Czytelnik mógł – przez pryzmat indywidualnych losów autorek – śledzić rozwój zaangażowania kobiet w ruch niepodległościowy w sposób możliwie płynny i z uwzględnieniem chronologii.

- To były kobiety, które wzięły udział w czynie niepodległościowy, wzięły udział w I wojnie światowej. A do tej wojny przygotowywały się co najmniej od roku 1910. Ten rok wymieniamy, bo to data, kiedy kobiety zaczynają organizować się wokół Polskich Drużyn Strzeleckich. Powstają wtedy pierwsze drużyny kobiece - powiedziała w PR24 prof. Marta Sikorska-Kowalska, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego. - Wspomnienia zebrane w książce dotyczą właśnie wydarzeń od roku 1910 - dodała.

W książce zostało umieszczonych jedenaście wspomnień. - To bardzo cząstkowy wybór - zastrzegła Gość audycji.

***

"Kobiety Niepodległości - Wspomnienia z lat 1910-1918". Wstęp i opracowanie: Kamil Piskała, Marta Sikorska-Kowalska

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: prof. Marta Sikorska-Kowalska, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego

Data emisji: 09:03.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/PAP/tb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poczytnik. Literatura wobec września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 12:00
Tematem audycji "Poczytnik" była II wojna światowa w literaturze polskiej. Jak na dramat września 1939 roku i pożogę wojny zareagowali literaci? O tym, kiedy i w jakich okolicznościach powstały najważniejsze książki, rozmawiali Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. A. Nasiłowska: wielu wybitnych pisarzy nigdy Nobla nie otrzymało

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:30
- Gombrowicz, Różewicz, Herbert, Mrożek czy Lem - wyliczała prof. Anna Nasiłowska z Polskiej Akademii Nauki. - Każdy z wymienionych w pełni zasługiwał na literackiego Nobla, ale nigdy go nie otrzymał - dodała, zastanawiając się nad tym, ile znaczy dziś nagroda Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piśmiennictwo emigracyjne. Seria "Literatura i Pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 10:42
- Seria "Literatura i Pamięć" uzupełnia pewne braki, pozwala poznać nieznane do tej pory obszary literatury emigracyjnej. Celem jest też przybliżenie literatury najnowszej, powstałej po 1990 roku - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Dybciak, redaktor naukowy serii "Literatura i Pamięć".
rozwiń zwiń