X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historyk o rządzie Jędrzeja Moraczewskiego: istniał krótko, uczynił bardzo wiele

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 14:00
- Bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, postać barwna. Rewolucjonista, człowiek o niespokojnym sercu. Tak o Jędrzeju Moraczewskim mówił w Polskim Radiu 24 dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" o życiu i działalność pierwszego premiera II Rzeczypospolitej.
Audio
  • Mikołaj Mirowski: Gabinet Jędrzeja Moraczewskiego przyczynił się do przyznania praw wyborczych kobietom, to jedno z jego najważniejszych dokonań. (Rozpruwacz Kulturalny / PR24)
Członkowie klubu parlamentarnego PPS w kuluarach sejmowych. Widoczni od lewej: Adam Pragier, Jędrzej Moraczewski i z prawej Rajmund Jaworowski.
Członkowie klubu parlamentarnego PPS w kuluarach sejmowych. Widoczni od lewej: Adam Pragier, Jędrzej Moraczewski i z prawej Rajmund Jaworowski.Foto: nac.gov.pl

Jędrzej Moraczewski, pierwszy premier Rzeczypospolitej (od 18 listopada 1918 do 16 stycznia 1919) po odzyskaniu niepodległości, przeszedł do historii jako polityk, którego główną zasługą jest zapobieżenie anarchii i ustalenie ogólnych ram funkcjonowania odrodzonego państwa.

Wiele wprowadzanych przez niego zmian miało charakter niemal rewolucyjny. Za szczególnie znaczące można uznać wprowadzenie praw pracowniczych i ordynacji wyborczej.

Cieniem na jego dorobku kładzie się zaś nieskuteczność w przełamywaniu międzynarodowej izolacji Polski. „Wszystko to robiliśmy lepiej i prędzej, niż jakikolwiek rząd w tych warunkach, w jakich pracowaliśmy, i stosunkowo krótkim czasie, nie dając się ani na chwilę unieść partyjnym namiętnościom, zachowując spokój i zimną krew wobec szalejących przeciw nam ataków zarówno z prawej, jak i z lewej strony” – zaznaczał Moraczewski w ostatnim piśmie skierowanym do Józefa Piłsudskiego.

"Gabinet Moraczewskiego przyznał prawa wyborcze kobietom"

Pretekstem do rozmowy o Jędrzeju Moraczewskim w PR24 okazało się wydanie przez Muzeum Historii Polski książki pt. "Przewrót w Polsce". Dodatkowo 13 stycznia 2020 roku przypadła 150. rocznica urodzin polityka. 

Dr Mikołaj Mirowski mówił w PR24 o samym Moraczewskim i o tym, jak wyglądało odradzanie się II Rzeczpospolitej. Książka jest wspomnieniem o Moraczewskim, przedstawieniem jego sylwetki i opisem działalności. 

- Warto przypomnieć samą postać, ale też czas, kiedy powstał rząd Jędrzeja Moraczewskiego. Pamiętany jest jako pierwszy premier, ale też jako człowiek, który wprowadził ustawodawstwo socjalne niezbędne u zarania II Rzeczypospolitej - powiedział historyk. 

W audycji także o uwarunkowaniach politycznych, które spowodowały, że został premierem. Jego polityczna droga spowodowała, że jego kandydatura była do zaakceptowania przez różne siły polityczne w kraju.

- Rząd premiera Jędrzeja Moraczewskiego istniał bardzo krótko, ale uczynił bardzo wiele. Dał zręby do funkcjonowania kolejnych gabinetów. A najważniejszą rzeczą, którą przygotował i zrobił, i to niezmiernie szybko, była ustawa wyborcza oraz ordynacja wyborcza, dzięki której rozpisano pierwsze wybory do Sejmu Ustawodawczego - opowiadał dr Mikołaj Mirowski. - Gabinet Jędrzeja Moraczewskiego przyczynił się do przyznania praw wyborczych kobietom. To jedno z jego najważniejszych dokonań - dodał.

Bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, postać barwna. Rewolucjonista, człowiek  o niespokojnym sercu. W audycji o drodze, którą pokonał pochodzący z kolejarskiej rodziny przyszły mąż stanu oraz skąd brał motywację do działalności patriotycznej?

Tu znajdziesz inne audycje z cyklu: "Rozpruwacz Kulturalny"

*** 

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski) 

Data emisji: 17:02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/tb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jędrzej Moraczewski – pierwszy premier odrodzonej RP

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 16:43
Polityk nurtu niepodległościowego i pierwszy premier odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Jędrzej Moraczewski to również wieloletni poseł, wielokrotny minister i jeden z przywódców PPS. Na temat bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego mówilismy w audycji "Wielcy Twórcy Niepodległej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozpruwacz Kulturalny". O "Historii literatury polskiej" Anny Nasiłowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 14:00
- Moja książka jest próbą przekonania czytelnika, że z tą piśmiennością warto się zaprzyjaźnić i że może przynieść to jakiś profit. Absolutnie nie wierzę, że sztuka pisania się skończyła - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk), autorka "Historii literatury polskiej".
rozwiń zwiń